Eljuttatták hozzánk az alábbi OEP által kiküldött körlevelet a védőoltásokról:
„Tisztelt Háziorvos Doktornő/Úr!
Az elkövetkező időszakban egyre nagyobb jelentősége lesz annak, hogy a magyar lakosság lehetőség szerint minél nagyobb arányban részesüljön influenza és pneumococcus elleni védőoltásban. Annak érdekében, hogy a lehető legpontosabb adatok álljanak rendelkezésre a beadott védőoltásokkal kapcsolatban, ezúton hívjuk fel szíves figyelmét arra, hogy a háziorvosi havi tételes betegforgalmi tevékenységről szóló jelentésben ("B300-as jelentés") miként kell szerepeltetni ezeket az ellátási eseteket.
A tételes betegforgalmi jelentésben szerepelő "B300 adatsor nevű táblában" szerepel egy mező, amely arra vonatkozik, hogy az ellátás milyen térítési kategóriában történt. Ha Önök olyan személynek adnak be védőoltást, aki térítésmentesen kapja az oltóanyagot és ennek beadására is térítésmentesen jogosult, akkor ezen a helyen a "01: azaz magyar biztosítás alapján végzett ellátás" kódot kell szerepeltetni. Ha olyan személy immunizálását végzik, aki fizetett az oltóanyagért és ennek beadásáért is fizet, akkor a "00: azaz biztosított térítése ellenében végzett ellátása" kódot kell szerepeltetni.
A "B301 adatsor nevű tábla" tartalmazza az ellátás oka mezőt. Ha a biztosított ellátására védőoltás beadása miatt került sor, akkor ezen a helyen az "E = védőoltás beadása" kódot kell szerepeltetni.
A "B303 adatsor nevű táblában" a gyógyszer-, gyógyfürdő-, gyógyászati segédeszköz vényfelírási adatok szerepelnek. Az adattábla tartalmazza a rendelt gyógyszer/gyógyfürdő/gyógyászati segédeszköz TTT kódját. Ezen a helyen annak az oltóanyagnak a TTT kódját kell szerepeltetni, amelyiket megkap a biztosított. A tábla megnevezésével ellentétben itt nem a vényrendelést kell jelölni, hanem a ténylegesen beadott oltóanyagot, tekintettel arra, hogy pl. annak a személynek nem is kell vényen rendelni a vaccinát, aki térítésmentesen kapja ezt.
Néhány példa a használható TTT kódokra:
szezonális influenza esetén: 220152138, 220045666, 220153956,
pneumococcus elleni védőoltás esetén: 220225517, 220026117, 220026109,
H1N1 influenza elleni védőoltás esetén: 210382040.
Természetesen minden esetben annak az oltóanyagnak a TTT kódját kell szerepeltetni a jelentésekben, amelyet ténylegesen megkap az érintett személy.
BNO kódként a Z2680 és a Z2690 kódok használhatók az érintett személyek immunizálása esetén.
Az Önök által használt szoftverek működése különböző, ezért amennyiben nem tudja a fentiekben leírtakat alkalmazni, akkor javasoljuk, hogy forduljon szoftverének készítőjéhez.
Szíves együttműködéséért előzetesen is köszönetünket fejezzük ki.
Budapest, 2009. szeptember
Tisztelettel:
Országos Egészségbiztosítási Pénztár”
Ezeka alapján a háziorvosi rendszerekben az alábbiak szerint kell a szükséges adatokat rögzíteni:Influenza oltás beadása esetén a Z2680 vagy a Z2690 BNO kódot szerepeltetni kell a háziorvosi ellátás diagnózisai között az "E = védőoltás beadása" ellátás oka kóddal.
Abban az esetben, ha a paciens térítésmentesen kapja az oltást, és az ténylegesen nem kerül vényen felírásra, úgy javasoljuk az adott készítmény receptre felírását, nyomtatás nélkül, csak tárolással. A TTT kódok csak így kerülnek be a jelentésbe.
Azt ezek alapján sajnos nem tudjuk megmondani, hogy abban az esetben, ha egy paciensnek egyéb, tb által finanszírozott ellátást is végeznek, úgy azt külön ellátási eseményként kell rögzíteni, vagy egy ellátásként 01 vagy 00 térítési kategóriával.