"Márciustól az orvos egy vényen, egyszeri kiváltásra legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet, áprilistól pedig a koleszterincsökkentőkre bevezetik a hatóanyag-alapú gyógyszerrendelést. Egyebek mellett ezt rögzíti a Magyar Közlöny legújabb, kedden megjelent számában Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter rendelete az egyes egészségügyi és gyógyszerészeti tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról.
A jelenlegi szabályozás még úgy szól: az orvosnak a rendelt gyógyszer mennyiségét úgy kell meghatároznia, hogy az elegendő legyen a szakszerű gyógykezeléshez a legközelebbi orvosi vizsgálatig. Az orvos - egyszeri kiadásra - legfeljebb 30 napra elég gyógyszermennyiséget rendelhet. Ettől rendkívüli méltánylást érdemlő betegellátási érdekből térhet el, maximálisan egy évi időtartamra elegendő gyógyszermennyiség rendelésével, mely rendelés indokát az orvos a beteg nyilvántartásában ellenőrizhető módon feltünteti, a vényre rávezeti, hogy a rendelt gyógyszer mely időpontig (időtartamig) elegendő.
Az orvosnak eddig a 30 napot meghaladó mennyiség felírását egyes esetekben még indokolnia sem kellett, márciustól egy vényen, egyszeri kiváltásra legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet. Amennyiben a legkisebb eredeti csomagolás ezt meghaladja, a 30 napra elegendő mennyiséghez legközelebbi gyógyszermennyiséget tartalmazó legkisebb eredeti csomagolási egységnek megfelelő mennyiség rendelhető.
Az orvosnak a vényen fel kell tüntetnie, hogy a rendelt gyógyszermennyiség mikortól váltható ki, és erről a beteget is tájékoztatnia kell. Ha az orvos szájon át szedhető gyógyszerből 30 napot meghaladó mennyiséget rendelt, de a vényen nem tüntette fel, hogy a rendelt gyógyszer mely időpontig (időtartamig) elegendő, az orvos által megadott adagolás figyelembevételével megállapított 30 napra elegendő mennyiséghez legközelebbi gyógyszermennyiséget tartalmazó csomagolási egységet kell kiadni.
Emellett az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló rendelet április elsejétől életbe lépő módosítása értelmében a rendeletben meghatározott ATC csoportokba tartozó gyógyszereket - koleszterincsökkentőket - az orvos kizárólag nemzetközi szabadnéven, vagyis nem a gyógyszer, hanem csak a hatóanyag megnevezésével rendelheti."
A nemzeti erõforrás miniszter 2/2012. (I. 3.) NEFMI rendeleteegyes egészségügyi és gyógyszerészeti tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról
2. Az emberi felhasználásra kerülõ gyógyszerek rendelésérõl és kiadásáról szóló
44/2004. (IV. 28.) ESZCSM rendelet módosítása
9. § Az emberi felhasználásra kerülõ gyógyszerek rendelésérõl és kiadásáról szóló 44/2004. (IV. 28.) ESZCSM rendelet
(a továbbiakban: R2.) 9. §-a a következõ (5a) bekezdéssel egészül ki:
„(5a) A 7. számú mellékletben meghatározott ATC csoportokba tartozó gyógyszereket az orvos kizárólag nemzetközi
szabadnéven rendelheti.”
10. § (1) Az R2. 11. § (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(2) Az orvos egy vényen, egyszeri kiváltásra legfeljebb 30 napra elegendõ gyógyszermennyiséget rendelhet.
Amennyiben a legkisebb eredeti csomagolás ezt meghaladja, a 30 napra elegendõ mennyiséghez legközelebbi
gyógyszermennyiséget tartalmazó legkisebb eredeti csomagolási egységnek megfelelõ mennyiség rendelhetõ.”
(2) Az R2. 11. §-a a következõ (3a) bekezdéssel egészül ki:
„(3a) Az orvos a (3) bekezdés szerint felírt vényen feltünteti, hogy a rendelt gyógyszermennyiség mely idõponttól
váltható ki, és errõl a beteget tájékoztatja.”
(3) Az R2. 11. §-a a következõ (5a) bekezdéssel egészül ki:
„(5a) Vényíró szoftverrel írt vényen a gyógyszer kiválthatóságának idõpontja nyomtatásban megjelenítésre kerül.”
11. § (1) Az R2. 14. § (1) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(1) Ha az orvos orális alkalmazásra kerülõ gyógyszerbõl 30 napot meghaladó mennyiséget rendelt, de a vényen nem
tüntette fel, hogy a rendelt gyógyszer mely idõpontig (idõtartamig) elegendõ, az orvos által megadott adagolás
figyelembevételével megállapított 30 napra elegendõ mennyiséghez legközelebbi gyógyszermennyiséget
tartalmazó csomagolási egységet kell kiadni.”
(2) Az R2. 14. §-a a következõ (1a) bekezdéssel egészül ki:
„(1a) A 11. § (3a) bekezdése szerinti vényekre szükség esetén az orvos által a vényen megjelölt idõpontot megelõzõ
7. naptól is kiadható az egyhavi gyógyszermennyiség.”
12. § Az R2. 15. §-a a következõ (7) bekezdéssel egészül ki:
„(7) Amennyiben a beteg nem ért egyet az (1) bekezdésben meghatározott helyettesítéssel, és a referenciagyógyszer
vagy a preferált referencia ársávba tartozó gyógyszer helyett más gyógyszer kiadását választotta, a gyógyszerek
térítési díját tartalmazó nyugta kiadásával együtt nyomtatott formában tájékoztatni kell a gyógyszert kiváltó személyt
a kiváltott gyógyszer napi terápiás egységével megegyezõ mennyiségû ki nem váltott referencia gyógyszer térítési
74/2011. (XII. 29.) NEFMI rendelet a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba történő befogadásáról, támogatással történő rendeléséről [...]
1. § (1) A gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba történő befogadásáról, támogatással történő rendeléséről, forgalmazásáról, javításáról és kölcsönzéséről szóló 14/2007. (III. 14.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.) 12. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(6) Az egyes gyógyászati segédeszközök kihordási idejének letelte előtt társadalombiztosítási támogatással akkor rendelhető ismét azonos rendeltetésű gyógyászati segédeszköz csoportba tartozó gyógyászati segédeszköz, ha
a) a beteg egészségi, illetve testi állapotában bekövetkezett változás - ideértve az életkorral összefüggő méretváltozást is - ezt szükségessé teszi, vagy
b) a gyógyászati segédeszköz rendeltetésszerű használat közben, de a szavatossági időn túl hibásodott meg oly mértékben, hogy nem javítható, és az erről szóló, szakszerviz által a vény érvényességi idején belül kiállított igazolást a beteg az orvos számára bemutatja.”
(2) Az R. 12. §-a a következő (6a) bekezdéssel egészül ki:
„(6a) A (6) bekezdés a) pontja szerinti állapotváltozás, illetve méretváltozás tényét, okát és mértékét rögzíteni kell a beteg egészségügyi dokumentációjában és a vény hátoldalán.”
2. § Az R. a következő 13/A. és 13/B. §-sal egészül ki:
„13/A. § (1) Azon gyógyászati segédeszközök esetében, amelyeknél a 10. számú melléklet feltételként előírja az ellenőrző főorvos ellenjegyzését (a továbbiakban: ellenjegyzéshez kötött eszköz), a 13. §-ban foglaltakon túl a vény érvényességének feltétele, hogy azon szerepeljen a (7) bekezdésben foglaltak szerinti egészségbiztosítói ellenjegyzés (a továbbiakban: ellenjegyzés).
(2) Az ellenjegyzéshez kötött eszközt rendelő orvos (a továbbiakban: eszközt rendelő orvos) az ellenjegyzés érdekében megküldi az OEP részére
a) a 13. §-ban foglaltaknak megfelelően kiállított vényt,
b) az eszköz rendelését alátámasztó diagnózissal kapcsolatos, a beteg állapotát, kórtörténetét és addig alkalmazott kezelését is ismertető egészségügyi dokumentációt,
c) a 13. § (11) bekezdése szerinti nyilatkozatot, és
d) a beteg arról szóló nyilatkozatát, hogy a rendelt eszköz funkciójára és működésére vonatkozó alapvető információkat ismeri, továbbá az eszközt a mindennapi életvitelhez rendszeresen használni kívánja és abban nem akadályozza a környezete vagy egyéb, a rendeléskor általa ismert körülmény.
(3) Amennyiben nem került sor a (2) bekezdés szerinti dokumentumoknak az ellenjegyzésre benyújtott vényhez történő csatolására, illetve azok hiányosak, és a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg az (5) bekezdésben foglalt feltételek fennállása, az OEP 15 napos határidővel hiánypótlásra szólítja fel az eszközt rendelő orvost. Amennyiben nem történik meg a megadott határidőn belül a hiánypótlás, az ellenjegyzést el kell utasítani.
(4) Az OEP a (2) bekezdésben meghatározott dokumentumok kézhezvételétől számított 30 napon belül dönt az ellenjegyzésről, azzal, hogy az eljárási határidőbe nem számít be a (3) bekezdés szerinti időtartam.
(5) Az ellenjegyzés nem utasítható el abban az esetben, ha
a) a beteg a rendelt eszköz biztonságos és rendeltetésszerű használatára egészségügyi, fizikális és mentális állapota alapján rászorul és arra alkalmas,
b) a beteg a rendelt eszközt a mindennapi életvitelhez rendszeresen használni kívánja és abban nem akadályozza a környezete és egyéb, a rendeléskor általa ismert körülmény,
c) a beteg jogosult a rendelt eszközhöz nyújtott társadalombiztosítási támogatás igénybevételére, és
d) az eszköz rendelése a hatályos jogszabályokban előírt feltételeknek megfelelően történt.
(6) Amennyiben a (2) bekezdés szerinti dokumentumok és a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg, hogy az (5) bekezdés a) és d) pontja szerinti feltételek fennállnak-e, az OEP a beteg háziorvosától és szakorvosától, valamint a szakterület szakfelügyelőjétől véleményt kérhet, továbbá szükség esetén - az Ebtv. 38/B. §-ában foglaltaknak megfelelően - helyszíni ellenőrzést tarthat.
(7) Az ellenjegyzés megadását vagy elutasítását a vény hátoldalán fel kell tüntetni a döntést hozó ellenőrző főorvos aláírásával, bélyegzőlenyomatával és dátummal ellátva.
(8) Amennyiben az ellenjegyzés megadására kerül sor, a (7) bekezdésben foglaltaknak megfelelően ellenjegyzett vényt az ellenjegyzést követő munkanapon a beteg részére meg kell küldeni, egyidejűleg az eszközt rendelő orvost tájékoztatni kell az ellenjegyzés megadásáról.
(9) Amennyiben az ellenjegyzés elutasítására kerül sor, a vényt érvényteleníteni kell, és az elutasítást követő 5 napon belül írásbeli indokolással együtt meg kell küldeni a beteg részére, egyidejűleg az eszközt rendelő orvost írásban tájékoztatni kell az elutasítás tényéről és okáról. Mind az indokolásnak, mind az eszközt rendelő orvosnak küldött tájékoztatásnak tartalmaznia kell a (10) bekezdés szerinti jogorvoslati lehetőség ismertetését.
(10) Az ellenjegyzés elutasítása ellen a beteg, illetve az eszközt rendelő orvos kifogással élhet. A kifogást az ellenjegyzés elutasításának kézhezvételétől számított 15 napon belül lehet benyújtani az OEP-hez. A kifogás tárgyában nem járhat el az OEP-nek ugyanaz a szervezeti egysége és ugyanaz a személy, aki az ellenjegyzés elutasítását eredményező eljárásban eljárt. A kifogást a kézhezvételtől számított 30 napon belül kell elbírálni.
13/B. § (1) Amennyiben a 10. számú mellékletben foglaltak szerint kötszer támogatással történő rendelésének feltétele a kezelés egészségbiztosító általi ellenjegyzése, a 13/A. §-ban foglaltakat a (2)-(11) bekezdés szerinti eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A beteg kezelőorvosa az ellenjegyzést - a 13/A. § (2) bekezdésében foglaltak helyett -
a) a beteg adatai (név, születési idő, lakcím vagy tartózkodási hely, TAJ), és
b) a kötszer rendelését alátámasztó diagnózissal kapcsolatos, a beteg állapotát és az addig alkalmazott kezelést is ismertető kórtörténeti összefoglaló
benyújtásával kezdeményezheti.
(3) A (2) bekezdés szerinti egészségügyi dokumentációnak tartalmaznia kell
a) a részletes sebleírást,
b) az egyéb terápiás tényezők ismertetését,
c) a korábbi kezelések leírását, a kezelésekkel elért eredmények bemutatását, és
d) a további terápiás terv leírását, ezen belül a kötszer típusát, várhatóan szükséges mennyiségét, a kötéscsere gyakoriságát, a kezelés további várható időtartamát.
(4) Amennyiben az ellenjegyzésre benyújtott dokumentáció nem vagy hiányosan tartalmazza a (2) és (3) bekezdésben foglaltakat, és a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg a (7) bekezdésben foglalt feltételek fennállása, az OEP 8 napos határidővel hiánypótlásra szólítja fel a kötszert rendelő orvost. Amennyiben nem történik meg a megadott határidőn belül a hiánypótlás, az ellenjegyzést el kell utasítani.
(5) Az OEP a (2) bekezdésben meghatározott dokumentumok kézhezvételétől számított 15 napon belül dönt az ellenjegyzésről, azzal, hogy az eljárási határidőbe nem számít be a (4) bekezdés szerinti időtartam.
(6) Az ellenjegyzés megadását vagy elutasítását a benyújtott kórtörténeti összefoglalón kell feltüntetni a döntést hozó ellenőrző főorvos aláírásával, bélyegzőlenyomatával és dátummal ellátva.
(7) Az ellenjegyzést nem lehet elutasítani, amennyiben
a) a további kötszerrendelés szakmailag indokolt,
b) a kötszer jövőbeni várható hasznosulása megállapítható,
c) a beteg jogosult a rendelt kötszerhez nyújtott társadalombiztosítási támogatás igénybevételére, és
d) a kötszer rendelése a hatályos jogszabályokban előírt feltételeknek megfelelően történt.
(8) Amennyiben a (2) és (3) bekezdés szerinti dokumentumok alapján, illetve a rendelkezésre álló adatok alapján a további kötszerrendelés szakmai indokoltsága és a kötszer jövőbeni várható hasznosulása nem állapítható meg egyértelműen, az OEP erre vonatkozóan kiegészítő szakorvosi véleményt, illetve a szakterület szakfelügyelőjétől véleményt kérhet, továbbá szükség esetén - az Ebtv. 38/B. §-ában foglaltaknak megfelelően - helyszíni ellenőrzést tarthat.
(9) Amennyiben az ellenjegyzés megadására kerül sor, a (6) bekezdésben foglaltak szerint ellenjegyzett kórtörténeti összefoglalót a kezelőorvos részére kell az ellenjegyzést követő munkanapon megküldeni, egyidejűleg a beteget tájékoztatni kell az ellenjegyzés megadásáról.
(10) Az ellenjegyzés 4 hónapig érvényes. Az ellenjegyző főorvos 4 hónapnál hosszabb érvényességi időt állapíthat meg, amennyiben
a) a beteg alap és egyéb betegsége,
b) a seb várható gyógyulása, és
c) a folytatni javasolt terápia
azt indokolttá teszi.
(11) Amennyiben az ellenjegyzés elutasítására kerül sor, az elutasítást követő 5 napon belül írásbeli indokolással együtt tájékoztatni kell a beteget és a beteg kezelőorvosát. A tájékoztatásnak tartalmaznia kell a 13/A. § (10) bekezdése szerinti jogorvoslati lehetőség ismertetését.”
http://www.kormany.hu/hu/nemzeti-eroforras-miniszterium/egeszsegugyert-felelos-allamtitkarsag/hirek/eu-szolgaltatasok-nyujtasahoz-szukseges-minimumfeltetelekrol-eu-szakmai-jegyzekrol [/size]
"Ez a háziovosi minimumlistában a sürgősségi ellátáshoz a következő eszközöket tartalmazza:
______
Egyéb speciális eszközök, amelyek a sürgősségi ellátáshoz szükségesek
_______
Szívó készülék (áram nélküli működéssel) X X X
Egyszerhasználatos szívó katéterek különböző méretben X X X
Lélegeztető ballon 1 felnőtt X
Lélegeztető ballon 1 felnőtt / 1 gyermek / 1 csecsemő maszkkal X X
3 féle méretű Guedel/Mayo tubus X X X
Egyszer használatos infúziós szerelék + infúziós oldat X X X
Izolációs takaró X X XBabyhaler/spacer X X
Ebből az utolsó két sor az új"
Edited by user
Wednesday, January 4, 2012 10:41:48 AM
|
Reason: Not specified