Bogi
  • Bogi
  • Veterán (Szint 18)
Wednesday, March 14, 2012 11:04:19 AM
Bogi wrote:

hosi wrote:

Schukkert wrote:

Kilistáztam! Jó lenne ez, csak az a baj ,hogy a halottak, az ambulánsok is köztük vannak. Így nagyon hosszú a lista.

Köszönjük, javítjuk

Még mindig benne vannak a listában a távoztatott betegek!

Még valami: ami "nem szedi"-re van állítva, az is kilistázódik. [szomoru]. Pedig ez lista nagyon jó lenne...

Varga Sándor
Wednesday, March 14, 2012 11:24:25 AM
Bogi wrote:

Bogi wrote:

hosi wrote:

Schukkert wrote:

Kilistáztam! Jó lenne ez, csak az a baj ,hogy a halottak, az ambulánsok is köztük vannak. Így nagyon hosszú a lista.

Köszönjük, javítjuk

Még mindig benne vannak a listában a távoztatott betegek!

Még valami: ami "nem szedi"-re van állítva, az is kilistázódik. [szomoru]. Pedig ez lista nagyon jó lenne...

Köszönjük a figyelmeztetést és a javaslatot.

A kollégák már nézik a 2008-as javítás hogyan került ki a rendszerből (vagy miért nem került be?).


Varga Sándor
Ilona
  • Ilona
  • Veterán (Szint 20 - Max)
Wednesday, March 14, 2012 1:32:29 PM
Meghalt személyt ma a praxisból távoztatással kijelentettem, de most nem kérte, hogy a gondozást zárjam le... ennek ellenére megpróbáltam a gondozásait lezárni "meghalt" választással, aztán leokéztam és nem történt semmi, maradt minden gondozás, úgy ,ahogy volt. A távoztatás ennek ellenére megtörtént.

Nem kell a gondozást lezárni? Ha igen, hogyan ? (A mai napig mindig jól csináltam...)

Varga Sándor
Wednesday, March 14, 2012 2:22:29 PM
Ilona wrote:

Meghalt személyt ma a praxisból távoztatással kijelentettem, de most nem kérte, hogy a gondozást zárjam le... ennek ellenére megpróbáltam a gondozásait lezárni "meghalt" választással, aztán leokéztam és nem történt semmi, maradt minden gondozás, úgy ,ahogy volt. A távoztatás ennek ellenére megtörtént.

Nem kell a gondozást lezárni? Ha igen, hogyan ? (A mai napig mindig jól csináltam...)

Elvileg jól csinálta, és a programnak a praxisból történő kijelentéskor egy üzenetet kell küldenie, hogy a gondozást le kell zárni. És addig nem is engedi kijelenteni, amíg gondozott. Valamilyen adat sérülés lehet ennél a gondozásnál, jó lenne táveléréssel megnéznünk, vagy egy mentést kapnunk.


Varga Sándor
Ilona
  • Ilona
  • Veterán (Szint 20 - Max)
Wednesday, March 14, 2012 4:48:04 PM
vargas wrote:

Ilona wrote:

Meghalt személyt ma a praxisból távoztatással kijelentettem, de most nem kérte, hogy a gondozást zárjam le... ennek ellenére megpróbáltam a gondozásait lezárni "meghalt" választással, aztán leokéztam és nem történt semmi, maradt minden gondozás, úgy ,ahogy volt. A távoztatás ennek ellenére megtörtént.

Nem kell a gondozást lezárni? Ha igen, hogyan ? (A mai napig mindig jól csináltam...)

Elvileg jól csinálta, és a programnak a praxisból történő kijelentéskor egy üzenetet kell küldenie, hogy a gondozást le kell zárni. És addig nem is engedi kijelenteni, amíg gondozott. Valamilyen adat sérülés lehet ennél a gondozásnál, jó lenne táveléréssel megnéznünk, vagy egy mentést kapnunk.

Telefonszámot megírom PÜ-ben.

Varga Sándor
Thursday, March 22, 2012 10:08:22 AM
A gyógyszer neve helyett hatóanyag lesz a recepten

2012. március 22. 06:33

Bár a hatóanyag-alapú gyógyszerrendelést elvileg régóta lehetővé teszik a jogszabályok, a gyakorlatban eddig talán sohasem alkalmazták. Április elsejétől azonban a koleszterintszint-csökkentőket csak így írhatják fel az orvosok.

A háziorvosok nem örülnek az új módinak, derül ki az országos szakfelügyelő főorvos szavaiból. Komáromi Zoltán szerint elsősorban az okoz számukra problémát, hogy tisztázatlanná válnak a felelősségi kérdések. Amíg ugyanis egy meghatározott, saját fantázianévvel futó terméket rendelnek – s a beteg állapota alapján teszik lehetővé, vagy tiltják meg a gyógyszerészeknek, hogy adott hatóanyagcsoporton belül akár olcsóbbra is cseréljék azt –, addig ezért száz százalékosan a doktort terheli a felelősség. Attól a pillanattól kezdve azonban, hogy az orvos kizárólag hatóanyagot írhat fel, arról viszont már a patikus dönt, hogy ezen belül melyik konkrét készítményt szolgálja ki, Komáromi doktor szerint az utóbbit illeti a felelősség azért, nehogy ártson a betegnek.

Példát is hoz erre a szakfelügyelő: egyes koleszterint-csökkentők ellenjavaltak a vesebetegeknél. Ám a gyógyszerész – szemben a kezelőorvossal –, honnan tudhatná, hogy a receptet kiváltani akarónak vannak-e veseproblémái vagy nincsenek. Vélhetőleg erre nem is kérdez rá, legfeljebb azt tudakolja, hogy nem érzékeny-e a sok gyógyszerben fellelhető laktózra.

Messze nem látja ennyire sötéten a helyzetet a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, aki szerint a korábbi gyakorlathoz képest nem jelent kardinális változást az április elsején életbe lépő új rendszer. A recepten ugyanis számos olyan adat szerepel, amelyből nagyjából tudható, melyik készítményre gondolt a doktor. A vényen nem csak a hatóanyag nevét, hanem a gyógyszerformát, a hatáserősséget, illetve a kiszerelést is fel lehet tüntetni egy úgynevezett extra vonalkód segítségével, amelynek alapján a patikai gyógyszerkiadó program felismeri, s kiszolgálásra felajánlja az adott körön belül szóba jöhető készítményeket. Az érintettek egy része egyébként ismeri régóta szedett gyógyszere fantázianevét, ezzel segítheti a gyógyszerész munkáját, aki egyébként a TAJ-szám alapján is meg tudja nézni, korábban melyik koleszterincsökkentőt szedte a beteg.

Hankó Zoltán szerint az orvosok az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatbázisába lépve ellenőrizhetik, hogy a gyógyszer fantázianeve helyett hatóanyagot tartalmazó receptre melyik konkrét koleszterincsökkentöt kapták meg betegeik. Ami pedig a példában szereplő vesebetegeket illeti, őket biztos nem éri semmiféle kár, hiszen az orvosok pontosan tudják, melyik hatóanyagot nem rendelhetik – s nem is rendelik – nekik. A felelősség tehát változatlanul az orvosoknál marad, teszi hozzá az elnök, aki azt is megjegyezte: nem szakmai, hanem támogatáspolitikai döntés áll az április elsejei változás hátterében.

A gyógyszerészek egyébként fokozott figyelemmel készülnek az új rendszerre. A gyógyszerészi gondozással foglalkozó szakbizottság például egy tájékoztatóban foglalta csokorba az új rendszer tudnivalóit, s azt, mire fordítsanak fokozott figyelmet a tára mögött álló kollegáik. Emellett az elkövetkezendő néhány napban Budapesten kétszer, Pécsen, Szegeden, Debrecenben és Győrben egy-egy alkalommal tartanak csoportos konzultációt a témáról.

(forrás: MedicalOnline)


Varga Sándor
Varga Sándor
Monday, April 2, 2012 12:39:29 PM
Öt hatóanyagnál indul el a hatóanyagnéven történő gyógyszerfelírás

2012. április 1. 10:28

Mint ismeretes a Széll Kálmán Tervhez kapcsolódó intézkedések közül 2012. április 1-jével további, a betegek terheit csökkentő elemmel bővül a gyógyszertámogatási rendszer. A koleszterinszint csökkentő gyógyszerek közül összesen 5 hatóanyagnál indul el a hatóanyagnéven történő gyógyszerfelírás. Közlemény.

Ezen új elem bevezetését elősegítendő, azokban az esetekben, amikor a beteg kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a hatóanyagnév, a hatáserősség és gyógyszerforma recepten történő kötelező rögzítése mellett indokolt, továbbra is feltüntetheti az általa javasolt gyári gyógyszerkészítmény nevét is.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium ezen intézkedéssel is elő kívánja segíteni az átállás zökkenőmentességét, és a betegek tájékozottságát.

(NEMZETI ERŐFORRÁS MINISZTÉRIUM Egészségügyért Felelős Államtitkárság)


Varga Sándor
Bogi
  • Bogi
  • Veterán (Szint 18)
Wednesday, April 4, 2012 2:03:24 PM
[sir]
Bogi wrote:

Bogi wrote:

hosi wrote:

Schukkert wrote:

Kilistáztam! Jó lenne ez, csak az a baj ,hogy a halottak, az ambulánsok is köztük vannak. Így nagyon hosszú a lista.

Köszönjük, javítjuk

Következő hozzászólásomba másoltam egy megfelelőbb idézetet. Ezt nem tudom kitörölni, bocsánat a helyfoglalásért...

Bogi
  • Bogi
  • Veterán (Szint 18)
Wednesday, April 4, 2012 2:19:17 PM
Schukkert wrote:

A therápiás lapon található forgalomból kivont készítményeket a Napi tevékenység/Forgalmi adatok/Therápiás lap ellenőrzés menüpontban listázhatjuk ki. Ezt célszerű minden gyógyszer vagy segédeszköz törzs váltás után elvégezni. A lista alapján elvégezhetőek a cserék, akár receptírás közben is egy kattintásra.

Kilistáztam!

Jó lenne ez, csak az a baj ,hogy a halottak, az ambulánsok is köztük vannak. Így nagyon hosszú a lista.

A távoztatott beteg már nem szerepel a listán [felnez] , de a "nem szedi"-re állított gyógyszerek igen[szomoru] . Töröljük ki, ezeket a szereket, pláne ha pl. 2007-ben írtuk utoljára? Végülis előzményből visszanézhető... [bizonyt]

U.i.: "Receptírás , therápiás lap, gyógyszer listák"-ba jobban illene, de itt merült fel először ez a probléma..

Varga Sándor
Wednesday, April 4, 2012 2:32:58 PM
Bogi wrote:

Schukkert wrote:

A therápiás lapon található forgalomból kivont készítményeket a Napi tevékenység/Forgalmi adatok/Therápiás lap ellenőrzés menüpontban listázhatjuk ki. Ezt célszerű minden gyógyszer vagy segédeszköz törzs váltás után elvégezni. A lista alapján elvégezhetőek a cserék, akár receptírás közben is egy kattintásra.

Kilistáztam!

Jó lenne ez, csak az a baj ,hogy a halottak, az ambulánsok is köztük vannak. Így nagyon hosszú a lista.

A távoztatott beteg már nem szerepel a listán [felnez] , de a "nem szedi"-re állított gyógyszerek igen[szomoru] . Töröljük ki, ezeket a szereket, pláne ha pl. 2007-ben írtuk utoljára? Végülis előzményből visszanézhető... [bizonyt]

U.i.: "Receptírás , therápiás lap, gyógyszer listák"-ba jobban illene, de itt merült fel először ez a probléma..

A törlést semmiképpen nem javaslom.

A listázóban a látszódik részben be lehet jelölni, hogy mi szerepeljen a listában, itt van a Nem szedi opciónál pipa?


Varga Sándor
Bogi
  • Bogi
  • Veterán (Szint 18)
Wednesday, April 4, 2012 2:51:01 PM
vargas wrote:

Bogi wrote:

Schukkert wrote:

A therápiás lapon található forgalomból kivont készítményeket a Napi tevékenység/Forgalmi adatok/Therápiás lap ellenőrzés menüpontban listázhatjuk ki. Ezt célszerű minden gyógyszer vagy segédeszköz törzs váltás után elvégezni. A lista alapján elvégezhetőek a cserék, akár receptírás közben is egy kattintásra.

Kilistáztam!

Jó lenne ez, csak az a baj ,hogy a halottak, az ambulánsok is köztük vannak. Így nagyon hosszú a lista.

A távoztatott beteg már nem szerepel a listán [felnez] , de a "nem szedi"-re állított gyógyszerek igen[szomoru] . Töröljük ki, ezeket a szereket, pláne ha pl. 2007-ben írtuk utoljára? Végülis előzményből visszanézhető... [bizonyt]

U.i.: "Receptírás , therápiás lap, gyógyszer listák"-ba jobban illene, de itt merült fel először ez a probléma..

A törlést semmiképpen nem javaslom.

A listázóban a látszódik részben be lehet jelölni, hogy mi szerepeljen a listában, itt van a Nem szedi opciónál pipa?

A terápiás lapon nincs kipipálva a "nem szedi", a terápiás lapon nem látszik, a listában viszont szerepel (listázó ablakban nincs lehetőség a "nem szedi"-t pipálgatni). Lista alapján előveszem a beteget, megnyitom a terápiás lapot: üres. Nem szedi mellé pipa -> megvan a listázott gyógyszer.

Varga Sándor
Wednesday, April 4, 2012 3:06:05 PM
Bogi wrote:

A terápiás lapon nincs kipipálva a "nem szedi", a terápiás lapon nem látszik, a listában viszont szerepel (listázó ablakban nincs lehetőség a "nem szedi"-t pipálgatni). Lista alapján előveszem a beteget, megnyitom a terápiás lapot: üres. Nem szedi mellé pipa -> megvan a listázott gyógyszer.

Lehet, hogy félreértettem valamit?

Amiről én írtam, az a Napi tevékenység/Forgalmi adatok/Therápiás lappal rendelkezők, ami ezen a képen szerepel.

UserPostedImage

És ezek szerint a thlap ellenőrzés menüpontban kellene az, hogy a nem szedire állított készítmények ne jelenjenek meg.


Varga Sándor
Bogi
  • Bogi
  • Veterán (Szint 18)
Wednesday, April 4, 2012 3:58:12 PM
vargas wrote:

Bogi wrote:

A terápiás lapon nincs kipipálva a "nem szedi", a terápiás lapon nem látszik, a listában viszont szerepel (listázó ablakban nincs lehetőség a "nem szedi"-t pipálgatni). Lista alapján előveszem a beteget, megnyitom a terápiás lapot: üres. Nem szedi mellé pipa -> megvan a listázott gyógyszer.

Lehet, hogy félreértettem valamit?

Amiről én írtam, az a Napi tevékenység/Forgalmi adatok/Therápiás lappal rendelkezők, ami ezen a képen szerepel.

UserPostedImage

És ezek szerint a thlap ellenőrzés menüpontban kellene az, hogy a nem szedire állított készítmények ne jelenjenek meg.

Én a "Napi tevékenység/Forgalmi adatok/Therápiás lap ellenőrzés"-t használtam, hogy a terápiás lapokon lévő kivont gyógyszereket kigyűjtsem és nyugiban (= rendelési időn kívül) kicseréljem. Amit Ön mutatott, ott is ki tudom ezt gyűjteni, vagy csak kapok egy listát arról, hogy kinek van terápiás lapja?

Varga Sándor
Wednesday, April 4, 2012 4:11:39 PM
Bogi wrote:

Én a "Napi tevékenység/Forgalmi adatok/Therápiás lap ellenőrzés"-t használtam, hogy a terápiás lapokon lévő kivont gyógyszereket kigyűjtsem és nyugiban (= rendelési időn kívül) kicseréljem. Amit Ön mutatott, ott is ki tudom ezt gyűjteni, vagy csak kapok egy listát arról, hogy kinek van terápiás lapja?

A kivontak csak abban, amit Ön írt, ezért is írtam, hogy valószínűleg én értettem félre valamit.

A fejlesztőknek továbbítottam a kérést, hogy ezen a képernyőn is lehessen szűrni, hogy ami "nem szedi"-re van állítva, az ne kerüljön rá a listára.


Varga Sándor
Bogi
  • Bogi
  • Veterán (Szint 18)
Wednesday, April 4, 2012 4:25:21 PM
vargas wrote:

Bogi wrote:

Én a "Napi tevékenység/Forgalmi adatok/Therápiás lap ellenőrzés"-t használtam, hogy a terápiás lapokon lévő kivont gyógyszereket kigyűjtsem és nyugiban (= rendelési időn kívül) kicseréljem. Amit Ön mutatott, ott is ki tudom ezt gyűjteni, vagy csak kapok egy listát arról, hogy kinek van terápiás lapja?

A kivontak csak abban, amit Ön írt, ezért is írtam, hogy valószínűleg én értettem félre valamit.

A fejlesztőknek továbbítottam a kérést, hogy ezen a képernyőn is lehessen szűrni, hogy ami "nem szedi"-re van állítva, az ne kerüljön rá a listára.

Köszönöm a segítséget!

Varga Sándor
Thursday, April 5, 2012 2:41:41 PM
Több észrevételt kaptunk Önöktől az elmúlt napokban a receptírással kapcsolatban, melyeknek igyekeztünk utána járni, állásfoglalást kérni.

Ezeket szeretnénk most megosztani mindenkivel:

Az április 1-től érvényes PUPHA gyógyszertörzsben több olyan készítmény is található (szám szerint 76), ami a C10AA ATC csoportba tartozik, de a törzsben nem található meg az az adat, ami alapján a program a vényre - a 44/2004 (IV. 28.) ESZCSM módosításának megfelelően - a nemzetközi szabadnév (hatóanyag) nyomtatását lehetővé teszi. Ezek közül 4 készítmény támogatott. A programjainkban emiatt ezeknél a készítményeknél receptíráskor a konkrét készítmény neve kerül nyomtatásra.

Az OEP a május 1-től érvényes gyógyszertörzsben ígérte ezen adatok javítását, tájékoztatása szerint az így felírt készítményeket a patikák a konkrét készítmény nevének nyomtatásával is kiadják. Önöknek ezzel kapcsolatban teendőjük nincs.

Az érintett 4 támogatott készítmény:

ROXERA 15 MG FILMTABLETTA 30x buborékcsomagolásban (TTT kód: 210491271)

ROXERA 30 MG FILMTABLETTA 30x buborékcsomagolásban (TTT kód: 210491483)

ATORIS 60 MG FILMTABLETTA 30x buborékcsomagolásban (TTT kód: 210499198)

ATORIS 30 MG FILMTABLETTA 30x buborékcsomagolásban (TTT kód: 210499229)

Előfordulhat, hogy a C10AA ATC csoportba tartozó, de nem támogatott készítményt írnak fel, ebben az esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően (helyesen) a vényre TAJ szám és BNO kód nem kerül nyomtatásra. A konkrét gyógyszer megnevezés helyett a nemzetközi szabadnév nyomtatódik. Ha az orvos által felírni kívánt tényleges készítmény helyett a patika egy másik, de támogatott készítményt akar kiadni, akkor azt a BNO és TAJ hiányában, csak nem támogatottként, tehát teljes áron teheti meg.

A kiváltásnál segítheti paciensét például a programból nyomtatott jegyzékkel, ami a konkrét készítmény nevet már tartalmazza.

Szintén felmerült a NEFMI állásfoglalása alapján, hogy a vényre a hatóanyag mellett lehetőség van a konkrét készítmény nevének feltüntetésére is. Mivel az érvényes rendeletet nem módosították, így - a mi jogi értelmezésünk szerint- az állásfoglalás ellenére sajnos erre nincs lehetőség. A beteg részére nyomtatott előbb említett jegyzék azonban ebben az esetben is segítséget nyújt.


Varga Sándor
Varga Sándor
Monday, April 22, 2013 1:19:32 PM
Naplószám a recepten:

A múlt héten jelezte egy kedves felhasználónk, hogy a helyi MEP ellenőrzéskor jelezték neki, hogy a vényre nyomtatott naplószámok esetén április 1-től változott a vény felírás úgy, hogy ha szakorvosi javaslatos készítményt írnak fel akkor a Betegellátási esemény sorszámához – a képen kékkel bekeretezett részbe –

UserPostedImage

a szakorvosi javaslat naplószámát kell ráírni gyógyszer esetében is, és a saját naplószámot pedig a recept tartalomba kell nyomtatni.

Igyekeztünk utána járni, hogy ha ez valóban változott, akkor természetesen módosítsuk a rendszereinkben a recept nyomtatás ezen részét. A nyomozásban felhasználónk is segítségünkre volt, aki a helyi MEP-től kapott tájékoztatást, miszerint a vény felírásban változtatás nem történt. A betegellátási esemény rovatba továbbra is a vényt kiállító naplószáma kerül.

A 2009-ben az új vény formátumok bevezetésekor kiadott OEP tájékoztató is ezt tartalmazta a vény adatairól szóló részben:

„Számos orvos kérésének eleget téve a vényen kijelöltük a naplószám helyét is”


Varga Sándor
Users browsing this topic