Hadd vessek fel újra egy vissza-vissza térő témát:
kiemelt gyógyszerekhez BNO beírási lehetőség legyen vagy ne legyen?Az én kérésem: LEGYEN.
Érveim:
1. Hogy a napi ellátásból átveszi a BNO-t a recepfelírásnál az jó, de nem mindig. Pl. ha gondozott a beteg, akkor – az én beállításaim szerint – a napi ellátásba a gondozási BNO-k kerülnek az ellátás megnyitásakor (mert leggyakrabban emiatt jön). Ha a hypertóniás beteg mégis lázzal és torokfájással jelenik meg és a kiemelt gyógyszerek közül Algopyrint választok, akkor nem jó pl. az I10HO (1), nekem az R5090 (0) kellene. (= ha nem tudom fejből a kódot: kattintgatok, keresgélek, javítgatok…)
2. Fórumban olvasható ellenérv, hogy egy szert különböző BNO-kkal is fel lehet írni. IGEN! ÉS ELTÉRŐ ADAGOLÁSSAL IS! Ez alapján vegyük ki az adagolás beírási lehetőséget is, de akkor már az egész kiemelt gyógyszer lista veszti értelmét.
3. Az olyan gyakran felírt gyógyszerekhez, melyekhez több BNO is megadható, (pl. az Algopyrint legtöbbször lázra R509 (0) írjuk), nekem nagy segítség lenne ha az Algoprint lázzal tárolnám és csak akkor kellene a BNO-val foglalkoznom, ha másik kód kell.
4. Fórumban olvasható: nem használhatom ugyanazt a kódot minden betegnél. Persze, hogy nem, de ha lusta vagyok pontosan dolgozni, úgyis megtanulok vagy kiírok magamnak 3 db kódot és azokat használom, vagy az elsőt amit beemel a gép a napi ellátásból elfogadom. Ezért abban az esetben szükséges a kiemelt gyógyszereknél a BNO-k használata, ha fontos nekem a precíz munka – gyorsan és egyszerűen!
5. Vannak szerek, amit csak egy BNO-val lehet írni: Quarelint fejfájásra, Sinecodot, Paxirasolt, Susp. Terpinit köhögésre, Tensiomint magas vérnyomásra írunk.
Oltások: Pneumovax: Z2380(E), Encepur: Z2410 (E), és a többi. Van ezekből annyi, hogy érdemes lenne melléjük tárolni a hozzátartozó kódot! Ezek felírásánál miért ne lehetne a BNO keresgetéseket elkerülni azzal, hogy eleve beállítom a kiemelt gyógyszer mellé?
6. Influenzaoltás: napi tevékenységből átemelni a Z2680-at csak akkor lehet, ha az már szerepel ott. Nekem is van egy „influenza oltásos napi ellátás”-om, DE hányszor fordul elő, hogy a kedves beteg eljön a rendszeresen szedett gyógyszereiért, majd Columboként az ajtóból visszafordulva közli: - „Jaj, az influenza oltást még tessék felírni!”. Napi ellátás újra megnyit, „influenzaoltásos napi ellátás”-sal felülírom az eddigi BNO-kat, tehát a kiválasztott oltáshoz (Fluval, vagy Begrivac, vagy bármi) még ki kell keresnem (ha fejből nem tudom) a kódot és még az E betűt is. Itt is nem egyszerűbb lenne ha már be lenne írva az oltás mellé a Z2680 (E) – mellesleg én sem értem az OEP-et, hogy miért nem a Z2510?
7. Volt egy hozzászólás, miszerint akinek nagyon kell az a fránya BNO automatice, vegye fel a szert a terápiás lapra. Én sem az Encepurt, sem a Sinecodot, sem a többi alkalmi szert nem szívesen látnám a terápiás lapon, mert a terápiás lap a rendszeresen szedett gyógyszerek összegyűjtésére szolgál! (Még a Tensiomin sem odavaló, mert ha gyakran kell írni a betegnek, akkor nincs jól beállítva a vérnyomása!) Mindig ki kellene mazsolázni a rendszeres gyógyszereket a felíráskor, bármilyen gyógyszerigazolás kiállításakor. Ennek szerintem nincs értelme.
8. Megvalósításra kerülnek olyan kérések is, melyeket egyértelműen kevesen kérnek. (Ez jó dolog!) Én a heves vitákból és a téma vissza-vissza téréséből úgy gondolom sokan szeretnénk ezt a lehetőséget megvalósulni és használni.
9. Túl nehezet nem kérünk az informatikusoktól, mert olyanokat megoldanak, hogy tátom a szám [felnez] (pl. a jelentéseknél az e-mail-ből beolvassa a program az érvényesítő kódot! Anno nem hittem, hogy ezt meg lehet csinálni!).
10. Végül: aki szerint nem praktikus, az ne használja…