Egy összefoglaló arról, amit eddig tudunk: (kibővítve!)
Az OEP 2009 06.17.án a honlapján publikálta „HÁZIORVOSI SZOLGÁLATOK INDIKÁTORALAPÚ TELJESÍTMÉNY-ÉRTÉKELÉSI RENDSZERE” c. anyagot. Néhány fontos részlet:
„ A mutatórendszer úgy került kialakításra, hogy az indikátor értékék számításához nincs szükség további adatszolgáltatásra a háziorvosok vagy egyéb egészségügyi szolgáltatók részéről. Egyedüli új elem, hogy a háziorvosi szolgálatok a beadott védőoltásokat a B300-as tételes betegforgalmi jelentéseken keresztül jelenthetik az OEP felé a módosított rekordkép alapján.„
A rekordkép módosítása a mai napig tudomásunk szerint nem történt meg, ami egyébként jogszabályban rögzített módon és formában szabályozott- így a jelentésben semmi sem változott. Sok esetben nem egyértelmű, hogy a számításokhoz milyen jelentésből (pl. háziorvosi továbbküldés vagy szakrendelői megjelenés) veszi az OEP az adatokat.
„Az indikátorrendszer teszt időszaka 2009. július 1-vel indul, amely azt jelenti, hogy a júliusi teljesítményadatok alapján kerülnek első alkalommal kiszámításra és visszajelzésre az indikátorok.”
Ez alapján az első „elszámolás” 2009 augusztusában leadott jelentés (próbaidős jelentés!) alapján kell hogy megtörténjen. A jelenlegi adatok, amelyeket többen is eljuttattak hozzánk májusi jelentésből készültek. Míg az oltásokra vonatkozó általános körlevelet szeptember végén kaptuk meg mi is, illetve a felhasználóink is.
A háziorvosok által jelenleg leadott tételes jelentés indikátorokat érinthető adatai:
B300F - Fejsor : A jelentés adatai (időszak, praxis, jelentés tételei, jelentést készítő program, jelentés készítésének dátuma), egy jelentés egy ilyen sort tartalmaz
B300 - Betegforgalmi napló tételei : Az ellátás adatai (naplószám, dátum, paciens azonosító, ellátás helye, térítési kategória, állampolgárság, vizitdíj információ stb.). Minden ellátás külön sor a jelentésben.
B301 - Diagnózisok : Az ellátásokhoz tartozó diagnózisok
B302 - Továbbküldések : A továbbküldést tartalmazó adatok
B303 - Felírt vények : Minden felírt vény külön sor a jelentésben
B308 - Szűrések : Az ellátás során adminisztrált szűrés adatok. Minden szűrés külön sor a jelentésben.
B309 - Gondozások : Gondozás adatai. Minden gondozás külön sor a jelentésben.
B312 - Oltási ONO kódok.
A 12 indikátor és a kiszámításhoz használt adatok:
Az INDIKÁTOR JELENTÉSE után az OEP leírásában szereplő, az adott indikátorra vonatkozó szövegrészt szerepeltetjük.
Ezután a mi értelmezésünk olvasható, amit egyrészt a jelenleg érvényben lévő jelentések tartalmából, másrészt a felhasználóink visszajelzéseiből állítottunk össze. Előfordulhat, hogy ezek nem mindegyike felel meg az OEP által az indikátorokhoz használt számítás alapjainak.
Az alábbiakban szeretnénk megkönnyíteni munkájukat egy visual Ixdokira szabott felhasználói útmutatóval, minden indikáció mögött egy részletes leírás található
1. INFLUENZA ELLENI VÉDŐOLTÁS (vizsgált időszak 12 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: Az indikátor azt mutatja meg, hogy az adott háziorvoshoz bejelentkezett 65 év feletti biztosítottak közül, milyen arányban kaptak influenza elleni védőoltást az elmúlt 12 hónapban.
2009. december 31.–ig az oltások nem kerültek jelentésre. Feltételezzük, hogy az OEP 2009 szeptemberi körlevele alapján a TTT kódot ellenőrzte, ezt a B303-as sora (felírt vények) tartalmazta oltóanyag felírás esetén.
2010. január 1. után már bevezették a tételes jelentés B312-es sorát, de mivel az indikátor vizsgálatánál az elmúlt 12 hónapot veszik figyelembe így a minősítésbe még mindig a tavalyi adatoknak van nagyobb súlya.
Felhasználói útmutató
Az oltás rögzítését megtehetjük a napellátás alsó sarkában, a szürke oltási segédlet területen, vagy az oltási lap menüpontban. Ha az utóbbit választjuk és még aznap nincs napiellátása a páciensnek, rendszer automatikusan nyit egyet, amit a jelentés helyessége végett ki kell tölteni, és rögzíteni kell. Ezt követően a program az oltás rögzítéséből már automatikusan elkészíti a jelentés megfelelő sorát.
2. PNEUMOCOCCUS ELLENI VÉDŐOLTÁS (vizsgált időszak 12 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: A háziorvoshoz bejelentkezett 2 év alatti gyermekek közül azok aránya, akik tüdőgyulladás elleni védőoltást kaptak az elmúlt 12 hónapban. 2009. december 31.–ig az oltások nem kerültek jelentésre. Feltételezzük, hogy az OEP 2009. szeptemberi körlevele alapján itt is a TTT kódot ellenőrizte, ezt a B303-as sora (felírt vények) tartalmazta oltóanyag felírása esetén.
2010. január 1. után erre is vonatkozik a tételes jelentés B312-es sora, és az indikátor vizsgálatánál itt is az elmúlt 12 hónapot veszik figyelembe, tehát a minősítésbe még mindig a tavalyi adatoknak van nagyobb súlya.
Felhasználói útmutató
Ugyanúgy kell eljárni a beadott pneumococcus elleni védőoltásokkal is, mint az előzőekben ismertetett influenza elleni védőoltásokkal, de itt nincs oltási indikáció, azt itt nem kell rögzíteni.
3. HÁZIORVOS SZŰRÉSI TEVÉKENYSÉGE (vizsgált időszak 6 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: Az adott hónapban a háziorvosi szolgálathoz bejelentkezett biztosítottak közül a szűrt biztosítottak aránya. Egy adott biztosított (TAJ) a vizsgált időszakban csak egyszer vehető figyelembe.
A háziorvosi ellátás szűrés adatainak jelentése alapján számolnak (B308), ami szintén a tételes jelentés része. Jelenlegi információink alapján a BNO-kódok között szereplő Z139 nem jelentődik szűrésként. A szűréseket nem helyettesíti a rögzített státusz, mivel nem áll rendelkezésünkre olyan megfeleltetés, ami alapján egy-egy adott státusz (időszakos státusz) egy-egy az 51/1997. (XII. 18.) NM rendelet szerinti szűrési körnek megfeleltethető. Itt elsősorban orvosszakmai szervezetek hivatalos állásfoglalását várjuk. Addig amíg ilyen adatok nem állnak rendelkezésünkre, a státuszok rögzítése mellett a háziorvosi ellátás szűrés adatait is rögzíteni kell. Amennyiben ilyen adat a rendelkezésünkre áll, természetesen megoldható, hogy a státuszok rögzítésével a szűrések is rögzítésre, és ezáltal jelentésre kerüljenek.
Felhasználói útmutató
Az elvégzett szűréseket egy praxisbeli betegnél a Háziorvosi ellátás ablakon a Szűrés jelentés fülön lehet rögzíteni, ezt nem váltja ki a BNO-k között szerepeltetett Z139-es kód!Baloldalon kell kiválasztani a szűrést, amit elvégeztünk, ezzel átkerül a jobb oldali táblázatba, ahol ki lehet tölteni azt, hogy kóros-e, ha igen, mit diagnosztizált az orvos, illetve hogy történt-e továbbküldés a szűrés miatt.
A program felajánlja az életkor és nem szerinti szükséges szűréseket automatikusan, de ha nem ezek közül szeretnénk választani, akkor az Összes fülre kattintva tudunk válogatni a programban levő összes szűrés közül.
Amennyiben nem találtunk semmit a szűréskor, akkor üresen lehet hagyni ezt a részt (a szűrést ki kell választani!), a program automatikusan kitölti a Sine morbo (U9990) diagnózissal és a Nem történt továbbküldéssel.
Van lehetőség un. típus szűrések létrehozására is (Karbantart – Kezelés, költség, anyag – Típus szűrések karb.), ahol létrehozhatunk olyan szűrési csoportokat, amelyek megfelelnek a szűrési előírásoknak, amelyek az 51/1997. (XII. 18) NM rendelet mellékletében vannak lefektetve.
Továbbá megoldható az is, hogy az egyes szűrési körökhöz hozzárendelünk bizonyos vizsgálatokat (Karbantart – Kezelés, költség, anyag – Szűrési körök karbantartása), és ilyenkor a program figyelmeztet olyankor, amikor el akarunk végezni valamilyen szűrést, amelyhez hiányoznak a korábban megadott vizsgálatok.
Nagyon fontos itt megjegyeznem, hogy az aktuálisan gondozott pacienseket már nem szűrhetjük arra a betegségre, amellyel gondozásban vannak, őket továbbra is gondozni kell!
A szűrések a tételes betegforgalmi jelentés B308-as sorában jelentődnek, ebbe bekerül a betegforgalmi naplószám, az ellátás oka, a szűrés kódja, a BNO és a továbbküldés kódja.
4. VÉRZSÍR VIZSGÁLAT (vizsgált időszak 12 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: a háziorvosi szolgálatokhoz bejelentkezett 40-60 éves biztosítottak közül a tárgyhónapot megelőző 12 hónapban vérszírszint (laborvizsgálat) meghatározáson részt vettek aránya.
Ilyen adatot egyetlen háziorvosi jelentés sem tartalmaz. Szakrendelői (labor) jelentésben a koleszterin és triglicerid vizsgálatokhoz tartozó WHO-kód alapján a szakrendelők jelentéséből ellenőrizhető.
Felhasználói útmutató
Ezt az indikátort a laborok által leadott jelentések alapján adják meg, azonban javasoljuk, hogy a jövőben önök ugyanúgy rögzítsék a laborba történő beutalásokat és a laboreredményeket is a programba, mint eddig tették.
5. MAMMOGRÁFIA (vizsgált időszak 24 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: Az adott hónapban a háziorvoshoz bejelentkezett 45-65 év közötti nők közül azok aránya, akik tárgyhónapot megelőző 2 évben mammográfiás szűrésen vettek részt.
Szakrendelői jelentésből a megjelentek. A háziorvosi rendszer csak a továbbküldést tartalmazza (B302 sor).
Felhasználói útmutató
Ez az indikátor a szakrendelők jelentése alapján kerül kiszámolásra, azonban itt is fontosnak tartom megemlíteni, hogy továbbra is rögzítsék a beutalásokat és a leleteket is a programban a megszokott módon.
6. MAGAS VÉRNYOMÁS GONDOZÁSA (vizsgált időszak 12 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: a háziorvosi szolgálathoz bejelentkezett 50 év feletti biztosítottak közül, azok aránya, akik a magas vérnyomáscsökkentő szert váltottak ki legalább 4 alkalommal az elmúlt 12 hónapban. (A magas vérnyomáscsökkentő gyógyszerek ATC kódjai a következők: C02; C03, C04, C05, C07, C08, C09)
A kiváltott vényeket a gyógyszertárak jelentéséből nyerhetik ki. A háziorvosi jelentés csak a felírást tartalmazza. A jelentés nem tér ki arra, hogy a kiváltott vényt ki írta fel. Nincs szó a háziorvosi programban rögzíthető gondozásokról (B309 sor)!
Felhasználói útmutató
A fenti ATC-csoportokba tartozó receptek kiváltása alapján számolhatják ki ezt az indikációt, itt semmilyen plusz teendő nincsen, ugyanúgy fel kell írni a recepteket, mint eddig, ezek kerülnek be a tételes betegforgalmi jelentésbe. Információink szerint a tételes jelentés Gondozási sora nincs közvetlen hatással erre az indikátorra.
7. INFARKTUS UTÁNI GONDOZÁS (vizsgált időszak 12 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: a háziorvosokhoz bejelentkezett biztosítottak közül az infarktuson átesett személyek aránya, akik ß-blokkolót (ATC C07) váltottak ki, legalább 4 alkalommal a tárgyhónapot megelőző 12 hónapban.
A kiváltott vényeket a gyógyszertárak jelentéséből nyerhetik ki. A háziorvosi jelentés csak a felírást tartalmazza. A jelentés nem tér ki arra, hogy a kiváltott vényt ki írta fel. Nincs konkrétan meghatározva (pl. BNO kód), hogy ki számít infarktuson átesett személynek. Nincs szó a háziorvosi programban rögzíthető gondozásokról (B309 sor)!
Felhasználói útmutató
Szintén a receptírás megtörténtére kell odafigyelni, ezek kerülnek bele a tételes betegforgalmi jelentésbe, a gondozások jelentése ugyanúgy igaz, mint az előzőre.
8. DIABETES GONDOZÁSA 1 (HGB1AC) (vizsgált időszak 12 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: a háziorvosi szolgálatokhoz bejelentkezettek és az elmúlt 12 hónapban A10 ATC kódú gyógyszert (antidiabetikum) kiváltók közül azok aránya, akik haemoglobin A1C meghatározáson voltak az elmúlt 12 hónapban.
A kiváltott vényeket a gyógyszertárak jelentéséből nyerhetik ki. A háziorvosi jelentés csak a felírást tartalmazza. Szakrendelői (labor) jelentésben a hgba1c vizsgálathoz tartozó WHO-kód alapján a szakrendelők jelentéséből ellenőrizhető.
Felhasználói útmutató
Itt is fontos a receptírás rögzítése, valamint a laborbeutalások és -eredmények rögzítése is a programba a megszokott módon. Az eredményt a laborok jelentéseiből és a kiváltott receptek alapján kapják meg
9. DIABETES GONDOZÁS 2 (SZEMÉSZET) (vizsgált időszak 12 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: a háziorvosi szolgálatokhoz bejelentkezettek és az elmúlt 12 hónapban A10 ATC kódú gyógyszert kiváltók közül azok, akik szemészeten megjelentek a tárgyhónapot megelőző 12 hónapban.
A kiváltott vényeket a gyógyszertárak jelentéséből nyerhetik ki. A háziorvosi jelentés csak a felírást tartalmazza. Szakrendelői jelentésből a szemészeten megjelentek, a háziorvosi rendszer csak a továbbküldést tartalmazza (B302 sor). Nincs szó a háziorvosi programban rögzíthető gondozásokról (B309 sor)!
Felhasználói útmutató
Ugyanúgy, mint az előzőeknél, a receptírás, a beutalás és az eredmények rögzítése fontos a program használatakor, az indikátort szintén nem a háziorvosi programból, hanem a szakrendelő és a patika jelentéseiből állítják elő.
10. STROKE ELŐFORDULÁS (vizsgált időszak 60 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: a háziorvosi szolgálatokhoz bejelentkezett 50 év feletti biztosítottak közül a stroke-on átesettek aránya (adott háziorvosi szolgálathoz bejelentkezett 50 év feletti stroke-on áteset biztosítottak száma - BNO: I64)
Valószínűleg csak az I64 BNO kóddal rögzített ellátásokat veszik figyelembe az ellátásoknál.
Felhasználói útmutató
A Háziorvosi ellátás ablakon az I64-es BNO kód szereplése dönti el, hogy belekerül-e a jelentésbe ez az indikátor vagy nem.
11. BEUTALÁSI GYAKORLAT (vizsgált időszak 6 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: az adott hónapban a háziorvosi szolgálathoz tartozó bejelentkezett biztosítottak közül járóbeteg-, vagy fekvőbeteg szakellátáson a megjelenési esetek száma. (a labor- és képalkotó diagnosztika felé történő továbbküldés nem számít továbbküldési eseteknek)
Ez alapján nem a továbbküldés, hanem a járó vagy fekvőbeteg megjelenés számít. A továbbküldés része a tételes jelentésnek. A megjelenéseket a járó illetve a fekvő intézetek jelentései tartalmazzák.
Felhasználói útmutató
Szintén nem a tételes betegforgalmi jelentés alapján nyerik ki ezt az adatot a leírás szerint, hanem a szakrendeléseken történt megjelenés alapján a szakrendelő jelentéseiből. Mindazonáltal itt is felhívnám a figyelmet a továbbküldések és a leletek helyes rögzítésére!
12. ANTIBIOTIKUMOS KEZELÉS (vizsgált időszak 12 hónap):
INDIKÁTOR JELENTÉSE: a háziorvosi szolgálathoz bejelentkezett biztosítottak által a tárgyhónapot megelőző 12 hónapban átlagosan egy hónapra vetítve a kiváltott antibiotikum vények száma, melyet a saját háziorvosa irt fel.
A kiváltott vényeket a gyógyszertárak jelentéséből nyerhetik ki. A háziorvosi jelentés csak a felírást tartalmazza. A számítás kifejezetten csak a saját háziorvosra vonatkozik.
Felhasználói útmutató
Szintén a kiváltott gyógyszerek alapján számolják ki ezt az indikátort, de ennek alapja kizárólag a paciens háziorvosa által felírt (és általa kiváltott) gyógyszer. Ahhoz, hogy az indikátor jó legyen, fontos a receptírás megfelelő rögzítése!
Reméljük tudtunk segíteni!
az infomIx Kft. csapata
Edited by moderator
Tuesday, May 25, 2010 4:18:59 PM
|
Reason: Bővítés, jelentés módosulás