A GFRt úgy tűnik rosszul számolja a gép.
Beteg adatok
- férfi
- 94 kg
- 35 éves
- 257 a kreatinin
Számolt GFR 26 helyett 48. ??
ORSZI elől így elhajtották, pedig nephrológián újabban már a dialízis is felmerült.
A program kétféle GFR számolására alkalmas. Ezek a GFR és eGFR. A megadott értékekkel ezek:
GFR: 47.1
eGFR: 26.4
mindkettő kitehető az infolapra, valószínűleg ez okozza a problémát.
A GFR-t nem az inulin vagy ilyesmi clearence alapján mérik körülményesen? Hogyan számolja ezt a program?
Azt hittem csak az eGFR a számolt, akkor itt tulajdonképp mi a különbség, mit takar itt a GFR és hogyan számolja a program?
(Valóban a doboz volt kicsi nem látszott alatta az eGFR)
Köszönöm a segítséget.
A becsült glomerulus filtrációs rátát (estimated Glomerulus Filtration Rate, eGFR) szűrővizsgálatként akkor érdemes elvégezni, ha az orvos vesekárosodás kialakulására gyanakszik. Akkor is jól alkalmazható, ha valakinek már ismert a vesebetegsége, és a veseműködés romlását, a funkció csökkenését szeretnék kimutatni. A vizsgálat különösen hasznos a dialízis-kezelésben részesülők vesefunkciójának megítéléséhez.
Milyen mintára van szükség?
Az eGFR-t alapvetően a szérum kreatinin szintjéből számolják, ezért a kar könyökhajlati vénájából vett vérre van szükség. (Piros- ("natív") vagy sárga-kupakos ("géles") csőben.) Az eGFR meghatározásához - a mért GFR-től eltérően - vizeletre nincs szükség.
A speciális igények miatt célszerű előzetesen érdeklődni a vizsgálatot végző laboratóriumban.
A Glomeruláris Filtrációs Ráta (GFR) a vese funkciójának mértéke. Glomerulusoknak hívják a vesék kicsiny szűrőit, amelyek lehetővé teszik, hogy a bomlási termékek, salakanyagok eltávozzanak a vérből, ugyanakkor a szervezet számára fontos alkotórészek, fehérjék, vérsejtek visszamaradjanak. A ráta megmutatja a veséken keresztül percenként átszűrt vér mennyiségét, annak térfogatát. A GFR direkt mérése bonyolult orvosi beavatkozást igényel, ezért helyette leginkább a számításon alapuló Becsült Glomerulus Filtrációs Rátát (eGFR) alkalmazzák.
Az eGFR számításához a szérum kreatinin koncentráción kívül ismerni kell a páciens nemét és korát is!
A glomerulus filtrációs ráta meghatározását (Glomerulus Filtration Rate, GFR) szűrővizsgálatként akkor érdemes elvégezni, ha az orvos vesekárosodás kialakulására gyanakszik. Akkor is jól alkalmazható, ha valakinek már ismert a vesebetegsége, és a veseműködés romlását, a funkció csökkenését szeretnék kimutatni. A vizsgálat különösen hasznos a dialízis-kezelésben részesülők vesefunkciójának megítéléséhez.
Milyen mintára van szükség?
A GFR-t leggyakrabban a szérum kreatinin és a gyűjtött vizelet kreatinin szintjéből számolják, ezért a kar könyökhajlati vénájából vett vérmintára, és - eltérően az eGFR meghatározástól - 24 órán át gyűjtött vizeletre van szükség. (A vért piros- ("natív") vagy sárga-kupakos ("géles") csőben kell levenni.) A ráta megmutatja a veséken keresztül percenként átszűrt vér mennyiségét, annak térfogatát. A GFR direkt mérése bonyolult orvosi beavatkozást igényel, a szérum és a 24 órás gyűjtött vizelet kreatinin szintjéből történő meghatározás viszont egyszerűen elvégezhető. Az így kapott GFR érték ugyanakkor jó egyezést mutat a direkt módon mért eredménnyel.
Hogyan történik a mintavétel?
A kar könyökhajlati vénájából veszik a vért. A vizeletet 24 órán át kell gyűjteni
A GFR meghatározására több féle módszer van. A közvetlen meghatározása bonyolult orvosi beavatkozást igényel, ezért meglehetősen ritkán alkalmazzák. A legjobb módszer a GFR mérésére az inulin clearance-nek nevezett eljárás, amely során a vénába speciális folyadékot juttatnak (invtravénás infúzió), azt követően pedig meghatározott időközönként vizeletmintákat gyűjtenek. Más clearance módszerek, amelyek rádioaktív jelzéseket alkalmaznak, hasonló nehézségekkel járhatnak.
A laboratóriumi GFR meghatározások viszonylag egyszerűen kivitelezhetők. A GFR mellett az úgy nevezett eGFR (estimated Glomerulus Filtration Rata, becsült GFR) is alkalmazható, amelynek meghatározásához nincs szükség vizeletre. (Szükség van ugyanakkor - a szérum kreatinin szintjén kívül - a páciens korának és nemének ismeretére.)
A GFR megállapítására az tekinthető ideális anyagnak, amely a vér plazmában található, amely nem metabolizálódik a szervezetben, és ami szabadon halad át a glomerulus membránon. A GFR megállapítására szolgáló ideális anyagot nem vehetik fel, és nem választhatják ki a tubulusok, és nem szívódhat vissza, és nem választódhat ki a húgyutakban sem, ill. nem metabolizálódhat a tubulusokban vagy a húgyutakban. Egy ilyen anyag esetében, egyensúlyi állapotban (tehát keletkezése és a glomerulusokon át való kiválasztása egyensúlyban van, és plazma koncentrációja nem változik) a GFR a minden orvosi laboratóriumban dolgozó szakember előtt ismert képlettel számítható ki:
C = U x V/P
ahol a C (clearence) a GFR értékét, az U az illető anyagnak a vizeletben mérhető koncentrációját, V az egységnyi idő (másodperc /SI/ vagy perc) alatt ürített vizelet mennyiségét, és a P az illető anyagnak a plazmában mért koncentrációját jelenti.
(Sokan ismerik és alkalmazzák a "Cockroft-Gault formulát" az 1,73 m2 testfelületre vonatkoztatott kreatinin clearence értékének a szérum kreatinin koncentráció alapján történő kiszámítására, becslésére:
Kreatinin clearence (mL/perc) =
(140-életkor/év/) x testsúly (kg)
(0,825 x kreatinin konc. mmol/L)
nők esetében a kapott értéket 0,85-dal kell megszorozni
A Cockroft-Gault formula igen alkalmas a gyors tájékozódásra, különösen olyan gyógyszerekkel történő terápia esetében, ahol a gyógyszer dozírozásánál tekintettel kell lenni a vese funkcióra.)
https://www.doki.net/tarsasag/labor/gfr/default.aspx [/color]
A GFR megállapítására világszerte leggyakrabban az endogén kreatinin clearence meghatározását használják. Bármennyire is jól használható azonban az endogén kreatinin celarence meghatározása a GFR megállapítására a gyakorlatban az esetek többségében, nem hagyható figyelmen kívül, hogy a kreatinin nem tekinthető teljesen ideális anyagnak a GFR meghatározására. Ennek az egyik oka az, hogy kis mennyisége kiválasztódik a tubulusokon át is, és ezért - különösen alacsony GFR értékek esetében - az endogén kreatinin clearence értéke tévesen magas. A másik körülmény, ami miatt a kreatinin nem tekinthető ideális anyagnak, hogy a szervezetben keletkező mennyisége több befolyásoló tényezőtől függ. Ilyenek pl. a nem, az izom tömeg és az életkor.
Edited by user
Saturday, September 11, 2010 10:11:21 PM
|
Reason: Not specified