Tisztelt Felhasználóink!2011 októberétől újra bevezették az un. közgyógy listát, ami alapján csak bizonyos készítmények adhatók valamely közgyógy jogcímen. Ezt a változtatást tartalmazta a hónap elsején publikált 1.44.3-as verziónk. A recept felírás bonyolultsága miatt megpróbálom elmagyarázni azt a logikát, ahogy a program felkínálja az adott készítmény aktuális jogcímét.
A készítmény kiválasztására többféle listából válogathatunk (általános, előző, kiemelt, th.lap), ezen listákon akár eltérő jogcímmel is található ugyanazon gyógyszer, hiszen lehet, hogy pl. a kiemelten általános, míg a paciens előző felírása kgy. Ezt a bonyolultságot még megfejeli a th.lap. A th.lap évekkel ezelőtt átalakult egy gyűjtővé, amire három listából kerülnek fel a készítmények (szakorvosi javaslat, egyéb rendszeresen szedett és szakhatósági igazolás - ez utóbbit már nem kell használni). Ezen listákon szintén külön-külön tárolva lehet a jogcím is, de egyéb adatok is.
Amikor receptíráskor valamelyik listából kiválasztja a készítményt, egy bonyolult eljárás fut végig valamennyi, az előzőekben említett listán. Megnézi a rendszer, hogy hol, milyen jogcímmel szerepel a gyógyszer illetve hatóanyaga alapján szakorvosi javaslat van-e hozzá, a paciens aktuálisan kgy.ellátott-e, a listán szereplő jogcím egyáltalán még ennél a gyógyszernél választható-e, stb. Ezek alapján aztán engedi, figyelmeztet, kérdez. A verzió óta több észrevételt kaptunk ezzel kapcsolatban, ezért is készült el több alverzió. A jelenlegi (6-os), reményeink szerint már minden helyzetre felkészült, és nem okoz nagyobb odafigyelést mint az előzőek.
A másik amiről még szólnék az egy új funkció, a th.lap karbantartásban a gyógyszer csere valamennyi paciensnek. Ennek a fejlesztése felhasználói igény volt, megoldásában az eredeti gomb lenyomása után egy kérdés jelenik meg, hogy valamennyinek vagy csak egy paciensnek végezze el a program. Ha minden paciensre kérjük, akkor a program végignézi a szakorvosi javaslat, egyéb rendszeresen szedett, szakhatósági igazoláson, hogy az eredeti készítmény ott van-e, és ha igen a „Nem szedi” státusz min áll. Ha "Nem szedi" akkor nem cserél. Ugyanez igaz az új készítményre is, tehát csak olyanoknál cseréli le, ahol aktívan ott van a régi, és az új nem szerepel (vagy szakhatósági esetén már érvénytelen).
Azóta már kaptunk olyan kérést is, hogy ezt lehessen kikapcsolni, tehát ne lehessen valamennyi paciensnek elvégezni ezt a művelet.
Ezt csak azért próbáltam érzékeltetni Önökkel, hogy egy kicsit a mi szemünkkel is láttassam mi folyik egy-egy funkció hátterében. Természetesen továbbra is mindent megteszünk, hogy a lehető legegyszerűbb, de szakmailag a legjobb, legtöbb segítséget nyújtó megoldásokat építsünk rendszereinkbe.