Ígéretünkhöz híven szeretnénk mindenkit tájékoztatni az új vény formátumok kapcsán végzett nyomtató tesztünk tapasztalatairól.
Számos nyomtatót teszteltünk az elmúlt hetek folyamán. Ezek eredményeit egy külön táblázatban szerepeltetjük. A kipróbált mátrix nyomtatókról a nem megfelelősség miatt nem készült külön kimutatás.
A tintasugaras nyomtatókat az általunk tapasztalt nagy festék fogyasztás miatt nem javasoljuk vonalkód nyomtatásra. Tapasztalataink alapján csak új tintapatronnal és csak az új (foto nyomtatásra is alkalmas) készülékek tudnak megfelelő minőséget. Ezért ezekről sem készült külön összefoglaló táblázat.
Lézer nyomtatók esetén csak a rendelkezésünkre bocsátott típusokat volt lehetőségünk tesztelni. Legnagyobb sajnálatunkra ígéretük ellenére a HP, Cannon, Ricoh, Brother és OKI márkák képviselői nem biztosítottak számunkra teszt készüléket, ezért ezekről a típusokról nincs konkrét információnk. Az összefoglaló táblázatban csak azokat a nyomtatókat szerepeltettük, amelyek véleményünk szerint megfelelőek a vények és az egyéb orvosi dokumentumok (pl. tp igazolás) kinyomtatására.
Nyomtató típusok:
Mátrix típusú nyomtatók nem képesek leolvasható vonalkódot nyomtatni.
Tintasugaras nyomtatóknál mindkét nyomtatási mód (álló és fekvő) használható. Az olvasható minőség eléréséhez a nyomtatási minőséget jóra (magas) kell állítani. Így a festék fogyasztás jelentősen megnő. Tapasztalat alapján az utántöltött patronokkal még így sem érhető el minden esetben megfelelő minőségű nyomtatás.
Lézer nyomtatók esetén a nyomtatási minőség minden esetben megfelelő, a vonalkód olvasható. Azoknál a nyomtató típusoknál, ahol a lapadagoló tálca nem tartalmaz papír határolót, mindkét nyomtatási mód (álló, fekvő) használható, de ez csak a nyomtatók nagyon kis százalékára igaz. A kézi lapadagolóból minden típusnál megoldott mindkét nyomtatási mód. Amit mindenképpen érdemes vásárlás előtt megkérdezni, hogy a kézi lapadagoló mekkora kapacitású. Vannak olyan készülékek, ahol a kézi adagoló csak egy papír befogadására alkalmas. A gyári adatoknál szinte minden esetben 5-10%-al kevesebb vény fér a kézi adagolóba, mint a gyári adat. A táblázatban a gyári adatot szerepeltettük. Azok a nyomtatók, amelyek automatikus lapméret felismerővel rendelkeznek nem alkalmasak a recept nyomtatásra, mivel sem a régi, sem az új vény nem szabvány méretű.
Vény típusok:
Mind az új, mind a régi vényformátumokkal megoldott a vonalkód nyomtatása. A vonalkód mindkét típuson a jogszabály által előírt méretben nyomtatható. Mindkét vénytípusnál lehetőség van a recept vonalkóddal, vagy a nélkül történő nyomtatására.
Programok:
A visual rendszerekben az 1.27.2 verziótól használható. Az új vényekhez új formátumok kerülnek kiküldésre. A választható méretek A4 álló, A4 fekvő és A5 álló. Az eddigiekhez hasonlóan, csak a vény formátumot kell a használt nyomtatóhoz igazítani. A vény beállítást egy új menüpont segíti, mely az eddigiektől lényegesen egyszerűbb beállítást tesz lehetővé.
A DOKI20 programban egy Windows-on keresztül történő nyomtató segédprogrammal lehet megoldani, ami a verzióváltással kerül kiküldésre. Szintén lehet álló és fekvő nyomtatási módot választani. A nyomtatás, az új módszer miatt valamivel lassabb lesz. Az IxDOKI 2.xx programot a táblázatban felsorolt lézer nyomtatókkal teszteltük.
A listában szereplő nyomtatókat ajánljuk az alábbi szempontok szerint:
Legkisebb, legolcsóbb: Lexmark E120
Legolcsóbb fenntartás: Kyocera FS1300
Leggyorsabb első nyomtatás: Kyocera FS1100
Leggyorsabb nyomtatás több oldal esetén: Epson M2000D
Legnagyobb „tudás” (legtöbb használható funkció): Lexmark E460
Várható leghosszabb élettartam: Xerox Phaser 3435

* A vények nyomtatása mind a visual, mind a DOKI20 rendszereinkből ugyan olyan beállítással használható.
** DOKI20 programból történő nyomtatás esetén az itt feltüntetett nyomtatási idő magasabb (hosszabb a nyomtatás megkezdéséig eltelő idő és minden recept után van egy kb 5 mp szünet)
*** Minden típushoz többféle toner kapható, a kimutatás egy általánosan elérhető új tonert tartalmaz