1. Betegút lekérdezéshez kell-e napi megjelenés és TAJ ellenőrzés?
2. Ki mit tud arról mire lesz ez jó? Kötelezni fognak rá bizonyos esetekben, hogy valamit nézzünk meg az előzményében? (pl. hasi UH mikor volt?)
1) Nem kell.
2) Például: egyáltalán kiváltotta -e a kedves beteg az általad felírt gyógyszereket ? Ki mit írt fel neki és mikor és persze kiváltotta -e ? Milyen szakellátásokat vett igénybe tudtod nélkül ?
3) Mire fognak kötelezni, az még talány - egyébként az előzmények ismeretében BÁRMIRE.Soha nem volt egységes állásfoglalás-összetartás az orvostársadalomba "valami kötelező" ellen.
Köszönöm a gyors választ. Még egy kérdés: Milyen gyakran lehet lekérdezni?
Két lekérdezésem volt ma, egyiknél nulla találattal, pedig tudom, hogy volt TB ellátása: láttam laborleletét, s mivel hozzátartozóm még a gyógyszerét is én váltom ki...)
A lekérdezéseknél az OEP azt ellenőrzi, az mekkora terhelést jelent a szervernek, ez alapján bármikor dönthet úgy, hogy bizonyos ideig nem elérhető ez a funkció. Ezt egyébként program kódhoz is köti, tehát külön-külön dönthet úgy, hogy csak bizonyos programot használó orvosokat tilt ki a rendszerből. Tehát ha pl. a visual Ixdoki rendszert használó több mint 3000 orvos okoz az OEP szerint túlzott terhelést, akkor előállhat olyan állapot, hogy csak ők (Mi infomixesek) nem kérdezhetnek le.
Ami kikötés, hogy addig amíg egy adott orovstól egy lekérdezés nem fejeződik be (nincs eredmény), addig nem indíthat újat. Erre egyébként figyelmeztet a program, ha mégis megpróbálná.
Az adat lekérdezhetőségét az 1997. évi XLVII. törvény szabályozza. Ennek a 11. § (3) bekezdése szerint azok a háziorvosok jogosultak a lekérdezésre, akik az OJOTE eJelentés rendszerben regisztrálva vannak, és az adott beteg háziorvosai.
A pontos szöveg:
"(3)A háziorvos a 4. § (1) bekezdése szerinti cél érdekében – amennyiben az érintett ezt írásban nem tiltotta meg – jogosult a hozzá bejelentkezett biztosított által a kötelező egészségbiztosítás terhére igénybevett egészségügyi ellátás adatairól tudomást szerezni úgy, hogy az adatokat az egészségbiztosítási szerv elektronikus lekérdezés formájában biztosítja számára. Az érintettet a háziorvos írásban vagy szóban tájékoztatja a tiltakozás lehetőségéről. Az érintett a tiltakozását az egészségbiztosítási szerv részére személyesen vagy postai úton juttatja el."
Ugyan ennek a törvénynek arra a kérdésre vonatkozó része, hogy mikor lehet lekérdezni:
7. §
(3)Az érintett jogosult tájékoztatást kapni a gyógykezeléssel összefüggésben történő adatkezelésről, a rá vonatkozó egészségügyi és személyazonosító adatokat megismerheti, az egészségügyi dokumentációba betekinthet, valamint azokról – saját költségére – másolatot kaphat.
(4)A (3) bekezdés szerinti jog
a) az érintett ellátásának időtartama alatt az általa írásban felhatalmazott személyt,
b) az érintett ellátásának befejezését követően az általa teljes bizonyító erejű magánokiratban felhatalmazott személyt illeti meg.
Edited by user
Wednesday, May 16, 2012 10:10:58 AM
|
Reason: Not specified