Szeretném minden kedves fórumozónkkal megosztani a
Quadro Byte Zrt honlapján megtalálható információt a vényekre történő vonalkód nyomtatásról.
"Magyar Gyógyszerész Kamara
Dr. Horváth Tamás
elnök részére
Budapest
Dózsa Gy. út 86/b.
Tisztelt Dr. Horváth Tamás!
Cégem 2004.-ben elindítója volt az „extra vonalkód” megvalósíthatóságának létrejöttében. Nagyon jónak tartjuk továbbra is a lehetőséget és nagy reményekkel várjuk a július 1-i bevezetést a 53/2007. (XII. 7.) EüM rendelet alapján.
Ügyfeleink jelzéséből május közepétől értesültünk a már megjelenő első extra vonalkóddal ellátott vények olvasási problémáiról. Az informatikai megvalósítási eltérések okainak elemzésekor láttuk, hogy törvényszerűen a rendelet nem egzakt informatikai specifikáció és ismereteink szerint ilyent a rendszerek fejlesztői nem kaptak, valamint minden informatikai fejlesztéshez fontos egységes egyeztetési és tesztelési folyamat sem alakult ki.
Június 8-án az OEP honlapjáról elérhető minősített vényfelíró szoftverrel rendelkező cégek vezetőihez együttműködési javaslattal fordultam. Javasoltam, hogy a gyógyszertári gyakorlatban legfontosabb vényverziókra küldjenek felénk mintavényeket, amelyet mi kipróbálunk és tapasztalatainkat megosztjuk az érintettekkel. A megkeresettek jelentős része maximális partnerséggel kapcsolódott a javaslatunkhoz. Folyamatosan érkeznek a tesztvények, amelyeknél az észlelt eltéréseket egyeztetjük és tapasztalatunk szerint a szoftverek fejlesztői hatékonyan lépnek.
A jelen levelem mellékletében kollégáimmal igyekeztünk összefoglalni az észlelt anomáliákat, előforduló szabályozási, specifikációs problémákat, valamint a kapott vényeknél észlelt gyakorlati problémákat. A tapasztalatainkat a előzetes ígéretemnek megfelelően Internetes oldalainkon is megjelenítjük. Aki igényli a teszt vényeket, anonim módon tapasztalat szerzés érdekében megkeresésre biztosítjuk az előállítójuk hozzájárulása esetén.
Szeretnénk ha a betegellátás lehetőségeinek javításában kedvező szerepet játszó informatikai kezdeményezésünk az extra vonalkód sikeres megvalósulásával történne meg július 1-től kezdődően, és nem az előkészítetlenség problémáiba fulladó és anarchiát okozó próbálkozássá alakulna. A mellékletből többek között a gyakorlati tapasztalat alapján látható, hogy a nem egységes kódolás, eltérő törzs mit eredményezhet. Nagyon fontos lenne mint minden informatikai megoldásnál elengedhetetlen egységes eljárási protokoll az anomáliák felhasználói szintű kezelésére.
Természetes az is, hogy kezdeményezésünk nem tudja minden piaci szereplő tevékenységét elérni és elsősorban a technikai magvalósításra korlátozódik, ezért is próbáljuk meg most a 24. órában felhívni ezúton is a figyelmet a gyors lépések szükségességére a terület meghatározó szereplői felé. A kialakuló kaotikus állapotok veszélyeztethetik a beteg állátást, a gyógyszerkiadás biztonságát!
Az már csak további adalék, hogy sikertelen extra vonalkód alkalmazása a patikák adatrögzítési terheit tovább növeli, mivel az extra vonalkód tartalmaz olyan új adatokat (vény felírás dátuma, szakorvosi javaslat dátuma és pecsétje, valamint a felírt gyógyszer) amit a gyógyszertárnak többletként kell majd rögzíteni.
Cégem részéről az eddigiekhez hasonlóan felajánlom a maximális együttműködési készségünket és a munkánkat. Szeretnék bízni abban, hogy megfelelő lépésekkel sikerrel lehet a gyógyszerellátás összes szereplőjének és a betegek érdekében megvalósítani a rendeletet.
Tisztelettel:
Sipos Géza
Igazgatóság elnöke
Melléklet:
Az OEP honlapján a hitelesített vényíró szoftverek listája alapján megkerestük a vényfelíró rendszerek készítőit együttműködési javaslatunkkal. Próba vényeket kértünk, amivel az extra vonalkód használhatóságát és működését szerettük volna tesztelni. Sajnos nem sikerült minden fejlesztőt elérni, mivel az OEP a címeket nem tette elérhetővé. Azok közül, akik megkapták levelünket többen is válaszoltak, és kettő kivételével rendkívül pozitívan fogadták kezdeményezésünket. A tapasztalatok alapján sikeresen léptünk velük együtt előre.
A mi eredeti javaslatunk szerint az elemzésekhez minimálisan 10 különböző vényfelírási verzióval, adat kombinációval lehet a legfontosabb esetek tesztelését elvégezni. Láthatóan a háziorvosi rendszergazdák nagyon sok energiát fektetve a problémára, mindent elkövettek a lehető legjobb állapot előállítása érdekében. A levelünkre pozitívan válaszoló háziorvosi rendszergazdától megkaptuk a kitöltött próba vényeket. Az észrevételeket egyeztettük és a sikeres változtatások eredményeképpen az észlelt problémák megszűntek.
Egy rendszergazda elküldte a régi vényformátumra is a nyomtatott extra vonalkódot, amit ezúton külön köszönünk. Teljesen jogos felvetés, mivel várhatóan előfordulnak majd régi vényekre nyomtatott extra vonalkódok is.
A mintákban megpróbáltuk a legéletszerűbb variációkat felsorolni azért, hogy minden lényeges lehetőség előforduljon. További kérésünk az volt, hogy lehetőleg minden vényen más – más gyógyszert szerepeljen.
Az alábbiakat javasoltuk és kértük a mintavények tartalmára az elért fejlesztőktől:
* Normatív, EU-s vényként rögzítve
* HM jogcím, nem helyettesíthető jelzéssel
* Közgyógyellátási jogcím
* Üzemi baleset
* Eü kiemelt jogcím, szakorvosi javaslat adataival kitöltve
* Eü emelt jogcím
* Teljes áras értékesítés
* Eü kiemelt és közgyógyellátási jogcím együtt
* Eü emelt és közgyógyellátási jogcím együtt
* Egyedi támogatás
* Az 53/2007 EüM rendelet melléklete említ egy 6 jegyű orvosi pecsétszámot, kértük, hogy erre is adjanak példát
A következő problémákat tapasztaltuk az első vénysorozat feldolgozása során:
* Néhány esetben tapasztaltunk olvashatatlan vonalkódot, zömében mérete miatt. Az eredeti 2005-ben kidolgozott extra vonalkódhoz képest általánosságban elmondható, hogy a jelenlegi kód túl hosszú, csak a jó minőségű vonalkódolvasók boldogulnak vele. A rövid méretben nyomtatott vonalkódok esetén többszöri próbálkozásra megy a leolvasás, és csak egyes eszköz típusok boldogulnak a beolvasással. Ennek ellenére a vények jelentős részét sikerült beolvasni!
* Tapasztaltunk olyan vonalkódot, amiben a megadott TTT kód nem szerepelt a PUPHA törzsben. Ez felhívja a figyelmet arra, hogy a vényíró programok és a gyógyszertárak esetenként más törzzsel is dolgozhatnak. Az orvosoknak ez a felírásnál nem jelent problémát, azonban a gyógyszertárban lassítja a gyógyszerkiadást. A probléma körben nem csak arra kell gondolni, hogy hibás a TTT kód, hanem ha egyes vény felírási végponton nem frissítik időben a PUPHA törzset. Megoldatlannak látjuk az egységes időpontra központi törzs szinkronitását minden felírási végponton. Ilyen esetekre eljárási rendet kéne a patikáknak biztosítani, amely eldönti, hogy beváltáskor a gyógyszertár törzse a mérvadó, vagy a felírt, kódolt tartalom.
* A vény hátoldala teljes terjedelmében tájékoztató szövegekkel van telenyomtatva. Így a nyomtatvány érvényesítés esetén a rányomtatott szöveg általában rosszul olvasható, vagy egyáltalán nem olvasható. Gyakorlatilag nincs erre a problémára megoldás, mert a nyomtatók nem vagy csak korlátozottan képesek a nyomtatás helyének pozicionálásra, így lehetetlen szabad területet találni. Igaz a ’90. években kialakított vény hátoldalára nyomtatás mára teljesen elavult módszer, de akkor a szabályozást alakítani lenne szükséges.
* Törvényszerűen félreértéseket okozott a code128 három különböző (A/B/C) verziójának a használata. Ebből adódóan különböző hosszúságú vonalkódok adódtak. Az OEP június 18.-i (Dr. Meckl Orsolya) levele javít a specifikáción, de addig még a vonalkód karakterszáma (43/44/46) sem volt egyértelmű. Nyilván az új kódkezelési formátum módosítása miatt, ismételt teszteket kell végezni. Bízva a július 1-ig minden végpontra történő telepítésben.
* Az orvosi pecsét hosszúsága az extra vonalkódban már 6 karakterre van felkészítve. Azonban a vényjelentésben még mindig az öt karakteres hosszúság szerepel. Nincsenek szinkronban az előírások!
* Más jogcím volt a vényen nyomtatottan bejelölve, mint ami a vonalkódban kódolt tartalom. A legtöbb hiba a közgyógy és eü emelt, vagy eü kiemelt jogcímek együttes alkalmazásánál volt tapasztalható. Ez láthatóan egy problematikus rész, mert szinte minden vényíró program kapcsán tapasztaltuk ezt az anomáliát. Találtunk extrém eseteket is, amikor a normatív és közgyógy rubrika is be volt jelölve, a vonalkódban normatív jogcím volt kódolva.
• Az Egyedi engedélyes vények kódolása is problémás, mert a törvény nem tartalmazza ennek a jogcímnek az egyértelmű kódolását. Nyilván nem egzakt specifikáció esetén törvényszerű az eltérő értelmezés a fejlesztőktől.
* Más dátum volt nyomtatva a vényre, mint amit a vonalkód tartalmazott. Általában egy napos eltéréseket tapasztaltunk. Ennek oka a speciális dátumkódolás különböző értelmezhetősége a leírás alapján.
* Néhány estben tapasztaltuk, hogy a vényre felírt mennyiség eltért a vonalkódban kódolt mennyiségtől.
* Találtunk példát arra, hogy a vény nyomtatott formáján nem volt közgyógyos jogcím kitöltve, mégis szerepelt a nyomtatásba a közgyógy igazolvány. Ennek a problémának a fordítottja is előfordult, a vényre nem volt rányomtatva valamely adat, de a vonalkód tartalmazta. Pl. szakorvosi pecsét száma.
* A nyomtatott adatoknál tapasztaltuk, hogy specifikáció hiányában nem egységesek a vényíró programokban a közgyógy igazolványszám jelölési, nyomtatási módja. Mivel ezt az „Eu:” jelzésű rublikába kell nyomtatni. A legjobb megoldásnak azt találtuk, ha a közgyógy igazolvány elé a „KGY-” karaktereket nyomtatják, mert így teljesen egyértelművé válik az adattartalom.
* A helyettesíthetőség több esetben ellentétesen működött, azaz a „nem helyettesíthető” jelzés volt a vényen bejelölve, de a vonalkóddal a helyettesíthető jelzés került kódolásra. Az ilyen eltérő vizuális kép és vonalkód esetén kezelhetetlen lesz a vény, hisz mi alapján döntse el a gyógyszerész az orvos eredeti szándékát?
* A Rendelet szakorvosi javaslat dátumát a vonalkódban az eltelt hónapok számával definiálta. Az extra vonalkódban tárolt szakorvosi javaslat dátumának kódja nem egyértelműen konvertálható dátum formátumra, értelmezése eltérő lehet. A gyógyszertárban a vény ellenőrzésekor észre fogják venni az extra vonalkód alapján felajánlott és a vényre rányomtatott dátum eltérését, ami meg fogja zavarni a kezelőt. Egyértelműsíteni kell az alkalmazandó eljárást."