Sok visszajelzés érkezik mostanában az elektronikusan leadott táppénzes jelentésekkel és a visszakapott hibalistákkal kapcsolatban. A leggyakoribb probléma az előre történő kiírás, amikor a jelentést hamarabb adják le, min amikorra a keresőképesség szól.
Mi történi a gyakorlatban (Remélem jók az információim, ha nem így történik, kérem jelezzék)?
Általános táppénzek esetén az orvos a paciensei és a betegség ismeretében már a táppénzre vételkor meg tudja mondani a gyógyulás várható időpontját. pl. egy felső légúti megbetegedésnél egy kedden induló táppénz esetén a következő hét szerdára már keresőképes a paciens. Ilyenkor már a táppénzre vételkor kitöltik a keresőképesség dátumát is.
A program úgy működik, hogy minden a táppénzhez beírt adatot a beírásnak megfelelő hétről szóló jelentésben szerepelteti. Miért jó ez?
A rendelet erre vonatkozó mondata:
„A keresőképtelenséget elbíráló orvos a keresőképtelenné, illetve keresőképessé nyilvánított biztosítottakról naptári hetenként, az azt követő első munkanapon köteles jelentést tenni a területileg illetékes MEP-hez (heti jelentés).”
Tehát minden heti jelentésben azokat kell szerepeltetnie az orvosnak, akiket azon a héten táppénzre vett vagy keresőképessé nyilvánított. Tehát ha az orvos 20-án nyilvánítja keresőképesnek a pacienst, akkor függetlenül a keresőképesség dátumától, abba a heti jelentésbe kerül be, amelyikre a 20-a esik. Ehhez kapcsolódnak még azok az esetek, amikor a táppénz adataiban változás történt. Itt a változás adminisztrálásának a napja számít.
Abban az esetben, ha a módosítás, vagy pl. a keresőképesség megállapítása visszamenőleges (a beteg szól, hogy a múlt héten már dolgozott), akkor szintén a beírás hetében jelentődik a tétel. Ez így egyébként jó, hiszen ha a kiírás hetében jelentődne, akkor azt a heti jelentést kellene újra leadni, mert az a jelentés már leadásra került. Ugyan ez igaz azokra az esetekre, ahol valamilyen adat módosul. Ilyen lehet pl. a táppénz jellegének megváltozása (egyéb balesetről üzemi balesetre). Ilyenkor sem kell újra leadni a felvétel hetéről szóló jelentést, mert az adatok megváltoztatása után a változtatásnak megfelelő hét jelentésébe automatikusan bekerül a szükséges korrekciós tétel. Így minden héten elég egy jelentést leadni, nem kell azt figyelni, mely hetek táppénzes adataiban történt változás, melyek azok, amelyeket emiatt újra le kell adni.
A létező problémát jelenleg az jelenti, és ezért is készült ez az ismertető, hogy abban az esetben, ha a jelentést hamarabb adják le, mint az abban szereplő valamelyik táppénzes dátum, akkor azt az OEP nem dolgozza fel. Az elején felvázolt példánál maradva, ha a jelentést hétfőn adják le, akkor a keresőképességet nem dolgozza fel az OEP. Ha szerdán, akkor nincs probléma. Azt, hogy egy jelentést mikor fognak leadni, mi előre nem tudjuk, és valószínűleg önök sem. Éppen emiatt ilyen esetben a program a tároláskor figyelmeztető üzenetet küld. Jelenleg nem tudunk olyan megoldást, ami ezt a problémát egyszerűen megkerülné. Amit ilyen esetben Önök tenni tudnak, az a következő:
Amikor ilyen figyelmeztető üzenet jelenik meg a képernyőn, az adatok tárolása után nyissák meg a Napi tevékenység – Forgalmi adatok – Táppénzes heti jelentés javítás menüpontot.
A pipa gombbal aktiválni kell az üzenetnek megfelelő táppénzt (alapból ezt kínálja fel a program, hiszen ez az utolsó).
A táblázatban rá kell kattintani arra a sorra, amelyiknél a jel. tip. oszlopban ’M’ (megszűnő) szerepel.
A táblázat alatti bekeretezett részben a jelentés dátumát a kiírás dátumának megfelelőre kell módosítani.
Az OK gombbal tárolni.
Szeretném kérni, hogy jelezzék, ha van javaslatuk egy egyszerűbb megoldásra.