A gyógyszertár jelezte, hogy a vényeimen nem olvasható az EESZT vonalkód. A nyomtatóm ugyanaz.
Van lehetőség a vonalkód nagyobbá tételére?
Köszönettel.
Kedves Doktor Úr,
Pontosan mit jelent az, hogy nem "olvasható" az EESZT vonalkód? Mit lát, illetve milyen hibaüzenetet kap a patikai rendszert használó?
Köszönöm!
Géczi Gabriella
Nem tudják beolvasni. Kézzel kell beírni az adatokat.
Értem, köszönöm! Ugye a középső vonalkódról van szó ?! Arra gyanakszik, hogy a nyomtató a hibás....
Minden - az Ön által nyomtatott vényre igaz, vagy csak néhányra? Ez korábban is így volt, vagy csak mostanában? Doktor Úr egy nyomtatót használ? (esetleg kipróbálható egy másik nyomtatón is)?
De van egy másik lehetőség is: beállítható, hogy az Ixnet az e-recept vonalkódját küldje el a betegnek e-mail-be, s ha megmutatja a beteg, az EESZT e-recept vonalkódja a telefonjáról is beolvasható (leteszteltük néhány patikai szoftverrel, s elég megbízhatónak tűnt) :)
Ma megpróbálom tesztelni a vényeket és úgy tudok a feltett kérdésekre válaszolni. Nem gondolom, hogy a nyomtató a hibás. Évek óta ugyanazt a két nyomtatót használom a vények nyomtatására és eddig nem volt probléma.
Kedves Doktor Úr,
Nagyon szépen köszönöm! Először talán azt kellene megtudni, hogy valóban a harmadik, "középen elhelyezett" (EESZT ID-t tartalmazó) vonalkód beolvasásával van-e problémája a patikának. Ez azért érdekes, mert sokszor kaptunk már hasonló jelzést orvos-partnereinktől az EESZT használata során. Ilyen esetben, mindig igyekeztünk a végére járni a problémának, én magam is gyakran beszéltem a patikusokkal. Az esetek többségében arról volt szó, hogy Ők az extra vonalkódot olvassák be ( ami a vény alján található, s ma már az Ixnet-ben kikapcsolható e-recept esetén). Ez a vonalkód ugyanis tartalmazza a recept teljes tartalmát, így lényegében a patikusnak nem kell külön adatot rögzíteni, hanem elég csak leolvasni ezt a vonalkódot, a patikai szoftver megfelelően visszakódolja és rögzíti. Az e-recept-ek bevezetése elején - bizonyára Ön is emlékszik rá- az orvosi szoftver a felírási igazolásra kötelező jelleggel rányomtatta ezt a megszokott extra vonalkódot is (habár a jogszabály ezt nem tette kötelezővé). Éppen a patikusok kérésére maradt meg ez a nyomtatás a EESZT bevezetés időszakára, hiszen ez a vonalkód lehetővé tette hogy ebből is ( a bevált módon) megkapja a felírt vény minden adatát felírási igazolás esetén is, ha valamilyen probléma miatt nem tudná használni a teret. Ilyen esetben viszont - hogy ez a vonalkód maga is valahogy tartalmazza azt az információt, hogy ez a vény valójában egy felírási igazolás, a kódolásban jeleznünk kellett, hogy ez nem egy hagyományos (papír alapon érvényes) recept. Ez ténylegesen - egy belső megállapodás eredményeként- úgy realizálódott, hogy a vonalkódot érvénytelenként nyomtatjuk ki. Ez azt jelenti, hogy egyrészt ha leolvassa a patikai szoftver ezt a vonalkódot, akkor visszakapja a vényen szereplő adatokat ugyan, de a vonalkód státusa "érvénytelen", vagy "hibás"-ként szerepel (így jelezve, hogy ez a térbe sikeresen felküldött e-recept-hez tartozó felírási igazolás).
A patikusok sokszor (talán megszokásból is) ezt az extra vonalkódot olvasták/olvassák be, a különböző patikai szoftverek különbözőképpen implementálták ezt a megoldást. De a gyakorlatban, számtalan esetben azt jelezték, hogy nem jó a vonalkód nyomtatás, mert a rendszerük "érvénytelen" vagy "hibás vonalkód" üzenetet küldött nekik.
Kétségtelen, ma már nagyon ritkán fordul elő ilyen jelzés a patikusok részéről, mert mára már elég jól beálltak ezek a rendszerek, s a szoftverek használata is stabilizálódott.
Elnézést ha kicsit hosszasan írtam le a mondandómat, csak szerettem volna pontosan, és érthetően leírni ennek a magyarázatát.
Persze adott esetben lehet, hogy nem erről van szó, hanem a papír minősége, a nyomtatófej koszolódása vagy egyéb probléma áll a háttérben. Egyébként pedig úgy rémlik, hogy a vonalkód méretét, elhelyezését nem mi határoztuk meg, hanem előírás volt (de ebben nem vagyok már biztos- igyekszem visszakeresni a dokumentációban)
Üdvözlettel,
Géczi Gabriella